










Az algyői gázmező, bár veszélyeket is rejt magában, mégis a megye egyik legbiztonságosabb üzeme – jelentette ki Szatmári Imre tűzoltó ezredes, a Csongrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója azon a szerdai gyakorlaton, amelyen a MOL tűzoltói a szegedi HTP egységeivel közösen hajtották végre a külső védelmi terv gyakorlatát, amely nemcsak az üzemet, hanem Algyő nagyközség területét is érintette.
Az igazgató kijelentésének az jelent alapot, hogy az olajcég mindig is komolyan vette a biztonság megteremtését, amelyet a háromévente végrehajtandó széles körű gyakorlat is szolgál. Ezt a MOL Vasúti-Közúti Töltő Állomásáról kiindulva hajtottak végre, bevonva a polgármesteri hivatal, a rendőrség, a mentőszolgálat, a népegészségügy, a természetvédelmi és vízügyi felügyelőség, az áramszolgáltató, valamint a polgárőrség egységeit is.
A gyakorlat szituációja szerint A MOL iparvágányán késői fékezésből adódóan a várakozó tíz tartálykocsiból álló vagonsorba egy öt vagonból álló szerelvény rohant bele, amelynek ütköző vagonja felborul, palástja felhasad, és a szállított PB gáz a szabadba áramlik. A keletkező gázfelhőt a szél Algyő település irányába vitte, míg a kocsi mellett a folyékony PB tíz négyzetméteres tócsában állt meg. A helyzetet súlyosbította, hogy a várakozó tíz vagon is elmozdult, és egy épp lefejtés alatt álló tartálykocsit elmozdított, amely szintén megsérült, és itt is cseppfolyós propán bután folyt a szabadba.
A gyakorlat kezdetén a MOL belső védelmi terve lépett életbe, a balesetet észlelve értesítették az olajcég felelős vezetőit. Miután látható volt, hogy a kialakult helyzet következményei túlmutatnak az egyébként saját tűzoltóegységgel rendelkező társaság területén és lehetőségein, értesítésre került a Csongrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, továbbá a rendőrség és a mentőszolgálat is.
Mivel a két sérült tartálykocsi mellett gázfelhő keletkezett, amely robbanással fenyegetett, a kivonuló létesítményi, valamint a szegedi tűzoltó egységek közösen megkezdték a sérült vagonok hűtését, illetve a gáz koncentrációjának csökkentését vízsugárral és oltóhabbal.
Eközben a kialakult helyzetről és a település felé tartó gázfelhőről, értesítették Algyő önkormányzatát és a polgármester intézkedett a külső védelmi terv érvénybe léptetéséről, valamint azonnali lakosságvédelmi szabályok bevezetéséről.
Az önkormányzat földszinti tanácstermében összeült a védekezést irányító törzs, amely a településen kiépített hangosbeszélő rendszeren, a MoLaRi-n keresztül értesítette a lakosságot az ilyenkor szükséges intézkedésekről, így a elzárkózásról is, hogy a gáz ne juthasson a lakóingatlanokba.
Döntöttek arról, hogy a robbanásveszély miatt a településen megszüntetik az áramszolgáltatást, és a védelemben használt eszközöket robbanásbiztos aggregátorról látják el árammal, továbbá intézkedtek két utca lakosságának kitelepítéséről, és gondoskodtak a kitelepítettek ellátásáról is.
A gyakorlat során jelzés érkezett a Borbála fürdőből, hogy itt három személy egészségügyi ellátásra szorul. A katasztrófavédelem mobil laborja az épület mellett magas gázkoncentrációt mért, így légzőkészülékkel menekítették ki a három ellátásra szoruló személyt, akiket a szegedi mentőszolgálat munkatársai elláttak és szállítottak el további egészségügyi ellátásra.
A gyakorlat szituációja szerint a gázfelhő feloszlott, így az Algyőn meghozott intézkedéseket visszavonhatták még 12 óra előtt.
Tűzoltási gyakorlat: porral, habbal, vízsugárral
A MOL által biztosított éghető anyag segítségével – szintén a gyakorlat keretében - az Algyő melletti 30 ezer köbméteres, használaton kívüli gáztározó szomszédságában közös oltási gyakorlatot tartottak a FER és a megyei katasztrófavédelem tűzoltó egységei.
A közel ötven négyzetméteres fémtálcában a nagy mennyiségű szénhidrogént begyújtva azt ipari porral oltó készülékkel, vízsugárral és oltóhabban is oltották. A gyakorlat legérdekesebb mozzanat az volt, amikor az égő tálcából – vízsugarak oltalmában – a tűzoltók az éghető anyagban elhelyezett gázpalackokat kiemelték, majd a lángokat oltóhabbal szüntették meg.
Túri Mihály, az Országos Mentőszolgálat megyei vezető mentőtisztje a gyakorlatról elmondta: az irányító törzstől kapott riasztásra egységük 14 perc alatt ért a helyszínre, ahol a sérültek ellátása 15 percet vett igénybe, továbbá hozzátette: valós veszély esetén rövid idő alatt 4-5 esetkocsival, és további 8-10 mentőautóval, valamint a szentesi mentőhelikopterrel is a helyszínen tudnak lenni egy óra alatt.
A gyakorlatot követő rövid értékelésen Herczeg József, Algyő polgármestere kijelentette: örömmel látta, hogy a tűoltók szakszerű beavatkozása garanciát jelent a nagyközség számára, hogy valóban biztonságos településnek tudhatják Algyőt, míg Szatmári Imre tűzoltó ezredes, a Katasztrófavédelem megyei igazgatója rámutatott: a gyakorlat lehetőséget adott arra, hogy a MOL létesítményi tűzoltói, a társszervek és a katasztrófavédelem munkatársai valódi veszélyhelyzetben – egymást megismerve – még gyorsabban és hatékonyabban lássák el feladatukat.
A gyakorlatot a végrehajtást ellenőrző döntnökök jelentése alapján a megyei igazgató sikeresnek minősítette.