
Panaszkodni nem lehet! Csak kérdésekre kell válaszolni! Az Erzsébet Kórház minden dolgozóját, valamennyi betegét, a látogatókat, hozzátartozókat, illetve a Kalmár Zsigmond iskola valamennyi dolgozóját, a szülőket és a felnőttképzésben résztvevő tanulókat kérdezik.
A Szegedi Tudományegyetem és a hódmezővásárhelyi önkormányzat együttműködési megállapodásának április 21-i aláírását követően dr. Szabó Gábor rektor és Lázár János a sajtótájékoztatójukon már több eddig is futó programról is szólt. Ezek egyike egy komplex állapotfelmérés Hódmezővásárhely két intézményében.
Az Egészséges Vásárhely Program középpontjában szerepel a lakosság fizikai egészsége és a hozzá kapcsolódó szűrőprogramok. Jelenleg a mentálhigiénés problémák kezelése fehér foltnak számít. Ennek a hiánynak a pótlására az önkormányzat, a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Alkalmazott Egészségtudományi ás Egészségfejlesztési Intézet segítségével egy komplex állapotfelmérésbe kezd az Erzsébet Kórház és Rendelőintézetben és a Kalmár Zsigmond Tagintézményben. Az előkészítő munka eredményeként egy városi egészségfejlesztési, mentálhigiénés állapotfelmérés és beavatkozási terv elkészítésének lehetősége született meg, amely négy ütemben kerülhet megvalósításra. A vizsgálatok érdekessége, hogy az állapotfelmérés keretében a Kórház minden dolgozóját és valamennyi betegét, valamint a betegeket kísérő látogatókat, hozzátartozókat, illetve a Kalmár Iskola esetében, annak minden dolgozóját, a szülőket és a felnőttképzésben résztvevő tanulókat vizsgálják majd. Ennek az igen széleskörű vizsgálatnak a lebonyolítását az Egészségtudományi és Egészségfejlesztési Intézet vezetője, dr. Benkő Zsuzsanna irányításával dolgozták ki. A tervek szerint ezt követően júliusig elvégzik a vizsgálatokat. Az Egészségtudományi és Egészségfejlesztési Intézet vezetője szerint azért választották ezt a két intézményt, mert majd az ott vizsgált személyeken keresztül a lakosság úgynevezett szocio-demográfiai jellemzői tükröződnek, egyfajta mintául szolgálnak, amelyek alapján városi egészségfejlesztési, mentálhigiénés állapotfelmérésre és beavatkozási terv készítésére nyílik lehetőség és megállapítható lesz, hogy a lakosság részére milyen további egészségjavító intézkedésekre van szükség. Dr. Benkő Zsuzsanna elkészítette az együttműködés tárgyát képező mentálhigiénés állapotfelmérés első és második ütemének költségvetését, amely magában foglalja a kutatási koncepció kidolgozását, a mérőeszköz elkészítését, a mintavételt, a kérdőíves adatfelvételt, az adatok elemzését, sérülékenységi gócok azonosítását, a beavatkozási terv elkészítését valamint a javaslattételt a szakemberszükségletre illetve a szükséges képzésekre. Az átfogó egészségfejlesztési terv első két ütemének megvalósításához 3 és félmillió forint szükséges. Az Önkormányzat legutóbbi közgyűlése határozott a vizsgálatsor finanszírozásáról.