
Rendhagyónak nevezte az október 23-i ünnepséget a ma délelőtti sajtótájékoztatón dr. Kószó Péter, alpolgármester, hiszen a megemlékezés mellett, közel 400 határon túli magyar tesz állampolgársági esküt. „Külön öröm, hogy ilyen sokan választották Vásárhelyt, az eskü letételének színhelyéül”- fogalmazott az alpolgármester.
Nem az első alkalom már, hogy egy nemzeti ünnep keretein belül teszik le az állampolgársági esküt a határon túl élő magyarok. Az október 23-i ünnepségre is többen érkeznek a Felvidékről, Erdélyből és a Vajdaságból is. Vásárhely testvérvárosából, Zentáról külön busz is indul az „új” állampolgárokkal. Számolt be az ünnepi programról, dr. Kószó Péter, alpolgármester.
„Talán annak is betudható ez a nagy létszám, és a gyakori eskütétel, hogy Vásárhelynek közel húszezer díszpolgára van. Most szinte mindenki kérelmezte az állampolgárságot, és csak örömömet fejezhetem ki az iránt, hogy nagyon sokan a mi városunkat választották az eskületételhez. Nemrégiben olyat is hallottam, hogy egy felvidéki kislány, még azt is megkérdezte, hogy jöhet-e magyar népviseletben az ünnepségre.”- részletezte az alpolgármester.
Október 23-án fél tízkor ünnepélyes zászlófelvonással veszi kezdetét az 1956-os Forradalom és Szabadságharc évfordulóján rendezett ünnepi megemlékezés a Kossuth téren. Ezután a Magyar Honvédség 5. Bocskai István Lövészdandár Hódmezővásárhely Zenekarának vezetésével a megemlékezés résztvevői – az Oldalkosár utcán át – a Nagy Imre Sétányra vonulnak. Az ’56-os emlékműnél ünnepi beszédet mond, dr. Lázár János, polgármester, a megemlékezésen közreműködik Gáti Oszkár, Kisfaludy- és Jászai Mari-díjas színész, Rakonczai Kitti, a Németh László Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda diákja, valamint a Magyar Honvédség 5. Bocskai István Lövészdandár Hódmezővásárhely Zenekara, amelyet Kovács István karnagy vezényel.
Az ünnepre készülve, dr. Kószó Péter, arra is megkérte a lakosságot, hogy aki teheti, lobogózza fel saját házát, vagy ahol ez nem lehetséges, ott egy-egy kisebb zászló kerüljön ki az ablakokba.