
Az akciós árak az EMFESZ-engedély felfüggesztésének 90 napja alatt érvényesek, utána a gázcégek ugyanazon a területen ugyanazt a hatósági árat kérik minden fogyasztótól. Hódmezővásárhelyen is.
Információink szerint az EMFESZ ügynökei tízezer forintot kaptak minden új fogyasztóért. Hódmezővásárhelyen még tavaly novemberben és decemberben is becsöngettek a házakba a város különböző pontján. Valószínű az ügynökök sem voltak tisztában a gázkereskedő cég helyzetével, ami a januári felfüggesztéshez vezetett.
Az EMFESZ gázkereskedelmi engedélyének januári felfüggesztésekor gáz nélkül maradt fogyasztók ellátására ideiglenesen kijelölt úgynevezett végső menedékes szolgáltatók az ügyfelek átvételekor olykor még a 8 százalékos kedvezményt is túllicitálták, azonban a 90 napos türelmi idő április 13-ai lejárta után, egyetemes szolgáltatóként már aligha tudnak engedményt adni a kvázi hatósági árból.
A „lex EMFESZ” néven elhíresült tavaly nyári jogszabály szerint az energiahivatal a felfüggesztési időtartam lejártát követő naptól visszavonja az engedélyt. Amennyiben az EMFESZ később új engedélyt kérne, a gáztörvény szerint annak kiadása megtagadható, ha azt „az engedély iránti kérelem benyújtását megelőző 10 éven belül a kérelmezőnek felróható okból visszavonták”.
Információk szerint az EMFESZ most minden erejét arra összpontosítja, hogy ne maradjon elszámolási vitája a fogyasztókkal, ne legyen adótartozása, és hogy a partnerekkel korrekt módon elszámoljon. A kintlevőségei is tetemesek az EMFESZ-nek, meghaladják a 9 milliárd forintot. Ebből 3,3 milliárd forint a lakossági ügyfelek tartozása, nagyrészt a fogyasztók átadása körül kialakult zűrzavar miatt. Néhány tízezer fogyasztóval még nem sikerült elszámolni a mérőóra-leolvasások hibái miatt. Mivel a januárban a végső menedékes szolgáltatókhoz kerülő ügyfelek nem mindegyikénél olvasták le időben az órákat, az új szolgáltatók becsléssel állapították meg, hogy a fogyasztók mennyi gázt használtak el az EMFESZ, és mennyit már az ő ügyfeleikként. Emiatt előfordult, hogy ugyanazt a mennyiséget két szolgáltató is leszámlázta a fogyasztónak, a jogos összegnél tízezer forintokkal többet követelve tőle. Az elszámolási gondok 400-500 milliárd forintos veszteséget okozhatnak az EMFESZ-nek, ezért a társaság a közelmúltban az energiahivatalhoz fordult, hogy vizsgálja meg, a január 13-ai fogyasztásbecslések során a szolgáltatók megfelelően jártak-e el.
Hétfőn a TIGÁZ és a Főgáz engedélyt kaptak arra, hogy ott egyetemes szolgáltatóként láthassák el a lakosságot. Az E.On és a GDF Suez csak a saját területükön kapták meg az EMFESZ-kuncsaftokat, vagyis a hódmezővásárhelyi kis-, és nagyfogyasztókat is.
Ami az ügyfélszerzési költségeket illeti, a HVG információi szerint az EMFESZ ügynökei 10 ezer forintot kaptak egy-egy lakossági kuncsaft beszervezéséért, ez az egyetemes gázszolgáltatók köbméterenként 5,94 forintos árrésébe nem fér bele. Az akciós árak csak az EMFESZ-engedély felfüggesztésének 90 napja alatt érvényesek, utána a gázcégek ugyanazon a területen ugyanazt a hatósági árat kérik minden fogyasztótól. Hacsak az olcsón megszerzett ügyfelek megtartása végett nem mennek saját kockázatukra a hatósági ár alá, és nem ajánlanak nekik ismét valamivel alacsonyabb szabadpiaci árat. De a fejlesztési miniszter múlt pénteki bejelentése fényében ennek vajmi kevés a realitása: épp elég lesz lenyelniük azt a veszteséget, amit az okoz, hogy áprilistól nem emelhetik a lakossági tarifát, dacára a világpiaci gázárnövekedésnek.
A HVG nyomán