
Mint szinte minden európai államban, így Magyarországon is az állami és önkormányzati, közintézményi épületek nagy része történelminek nevezhető. Hódmezővásárhelyen is.
A több száz éves tradíciókat követve, régi építésű, sokszor patinás, nem utolsó sorban tekintélyt parancsoló korosabb, nagy hőveszteséggel működő, nem egyszer műemlék épületekben vannak közintézményeink. Így aztán azon sem lehet csodálkozni, hogy akarva akaratlanul is ez a szektor az egyik legfőbb energiafogyasztó, mert az energiaveszteség nagy része, a korszerűtlen nyílászáróknak, vagy a pazarló fűtési rendszereknek köszönhető.
A kiadások csökkentését, megszüntetését segíti elő a GovernEE projekt, amely először megvizsgálja, majd megoldási javaslatokat tesz arra, hogyan lehet ezeknek az épületeknek energetikai állapotán változtatni. A GovernEE, vagyis Good Governance in Energy Efficiency, magyarul ’Jó kormányzás az energiahatékonyság területén’ beszédes nevű projekt öt ország közös együttműködésében, az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával valósul meg és összesen 2 millió 250 ezer euros finanszírozással. Az igen részletes és alapos kutatási projekt vezetője, Hódmezővásárhely, amelynek 622 ezer euro áll a rendelkezésére. Ehhez az összeghez a városnak mindössze 5 százalék saját erővel kellett hozzájárulni. A nemzetközi együttműködés 2013. május 31-ig tart. A GovernEE projekt partnerei szeptember 21-22-én tartották a harmadik találkozójukat, valamint a projekt második nemzetközi tanácskozását a németországi Naumburgban.
Baksics Erika projektmenedzser, a Polgármesteri Hivatal Városfejlesztési csoport munkatársa, a Vásárhelyi Hírek megkeresésére elmondta, a közeljövőben a város közintézményeiben 40 mérési ponton, komplex épületenergia figyelő rendszert építenek ki. Ezek eredményeit egy központi szoftver gyűjti és elemzi. Egy meghatározott időszakon át vizsgálják az adott épület energetikai paramétereit, elektromos áram és gáz felhasználását. A projektmenedzser elmondta, az adatok elemzése után, javaslatok születnek az energiahatékonyság növelése érdekében majd a többi partnerországgal közösen kialakítanak egy ajánlást. Baksics Erika hangsúlyozta, a projekt nem technológiai megoldásokat akar javasolni, hanem azt akarják, hogy a tapasztalatcserék és a vizsgálati eredmények összegzése alapján a szakmai anyag a vezetők döntéseit segítse.