
Aki él és mozog a kormányoldalon, beszáll a népszavazási hangulat felpörgetésébe. A Fidesz beindítja a teljes kampánygépezetét.
A Sky News képe egy szeptember 5-i menekült mentésről
Ennek jelei Hódmezővásárhelyen is érezhetők, szeptember 5-én Dr. Havasi Katalin a Fidesz helyi szervezetének elnöke a Hódi Pál utcai posta előtt kampányolt. A következő napokban meghatványozódnak Vásárhelyen és a környező településeken is a lakossági fórumok.
A teljes Fidesz, az aktivistáktól a miniszterekig mindenki részt vesz az október 2-ig tartó népszavazási kampány mozgósító akcióiban. A kormánypárti országgyűlési képviselők feladata az lesz, hogy a következő négy hétben naphosszat standoljanak választókerületeikben. Az utcai kitelepüléseken szórólapokkal, személyes beszélgetésekkel kell rábeszélni az állampolgárokat, hogy biztosan részt vegyenek a kvótaellenes szavazáson. Szeptember 10-től a kormánytagok és a párt magas rangú vezetői is bevetik magukat: országjárásba kezdenek. Fellépésükhöz a Fidesz-szervezetek országszerte legalább 200 kampányfórumot szerveznek.
Három és fél milliárd forintba kerülhetett eddig a kormány kvótaellenes kampánya – a Kreatív Online becslése alapján.
Pedig valójában a választási eljárásról szóló törvény szerint a kampány a népszavazást megelőző 50. napon kezdődik és a szavazás napjáig, a voksolás befejezéséig tart.
Egy felmérés szerint a választók május és augusztus között több mint tízezer alkalommal találkozhattak a kormány menekültellenes, illetve a kvótanépszavazással kapcsolatos fizetett üzeneteivel. A Miniszterelnöki Kabinetiroda korábban a szocialisták kérdésre sem mondott pontos összeget, hogy mennyibe került eddig a kampány, csak annyit tudni hivatalosan, hogy negyed évre hárommilliárd forintos keretszerződést kötött a lakossági tájékoztatás ellátására.
Az ellenzéki pártok változatosan állnak hozzá az október 2-án tartandó referendumhoz.
Az Együtt legutóbbi sajtónyilatkozata szerint: Európa-ellenes népszavazást emleget Szigetvári Viktor az Együtt elnöke a kvótanépszavazásra utalva. Szerinte erkölcsi kérdés szembeszállni a Fidesz „gyűlöletkampányával”, hiszen az Együtt nem menekültellenes, nem kvótaellenes, hanem kerítésellenes.
Az a kérdés persze megválaszolatlan marad, hogyan tudnának megbirkózni a hazai határőrizeti szervek, a kerítés nélküli helyzetben zöldhatáron érkező menekültáradattal?
Az MSZP az elmúlt hetekben egy kissé megkeverte a híveit, de most a legutóbbi sajtó megnyilvánulásaik szerint nem támogatják a kötelező betelepítési kvótát, és ha a kormány Országgyűlésnek benyújtandó törvényjavaslata is ezt tartalmazza, akkor azt a szocialisták készek támogatni.
A Demokratikus Koalíció szeptember 2-tól erősített bele a kampányába, amelynek során végig arra buzdítanak, hogy a szavazók maradjanak távol az október 2-i referendumtól.
A Jobbik viszont sajátjának érzi a kormány népszavazási kezdeményezését, hiszen egy referendumra ők már tavaly javaslatot tettek. Ők a betelepítési kvóta elleni szavazásra buzdítják tagjaikat és szimpatizánsaikat. Nyilatkozataik szerint remélik, hogy végre a Fidesz is szakít azzal a gyakorlattal, hogy “amit Brüsszel kér tőlünk az szükségtelen, méltánytalan és igazságtalan, de teljesítjük”.
Magyarországra az eredeti tervek szerint mindössze 1294 embert telepítenének, akik után fejenként 6000 eurót, 1,87 millió forintot kapnánk, ami a Helsinki szerint 300 ezerrel több, mint amennyi ellátási költséggel a kormány számol évente a menekültek esetében. Ugyanakkor nincs elfogadott, vagy hatályban lévő európai uniós döntés "kötelező betelepítési kvótákról", hiszen a tagállamok kormányfői, illetve illetékes miniszterei által elfogadott két "elosztási" határozat egyike sem erről rendelkezik, a javaslat szintjén létező állandó elosztási szisztéma pedig jó eséllyel önkéntes lesz.
A legfrissebb statisztika szerint a magyarok döntő többsége, 78 százaléka úgy gondolja, hogy a menekültek veszélyesek, és az lenne a jó, ha Magyarországon nem telepednének le – derül ki a Publicus Intézet által, a Vasárnapi Hírek megbízásából készített közvélemény-kutatásból. Még többen vannak (83 százalék), akik szerint túl sok menekült érkezik Európába.
A napi híreket látva továbbra is naponta százával érkeznek menekültek az olasz és görög partokra. Erősen növekszik az Európa felé induló afrikai menekültek száma.