A felsőoktatásban a 2011/2012-es tanévben körülbelül 53 ezer fiatal kezdheti meg tanulmányait államilag finanszírozott képzésben. Az alap- és osztatlan képzésre 38 446 hallgató, mesterképzésre pedig több mint 15 ezer diák nyert felvételt. A tavalyihoz képest körülbelül 500 fővel csökkent a felvettek létszáma, ez azonban a felsőfokú szakképzésben bekövetkező létszámcsökkenést tükrözi.
A legnépszerűbb szakok listája a galériában!
Összesen 97 769 fő nyert felvételt, ami azt jelenti, hogy a jelentkezők kétharmada bejutott valamilyen felsőoktatási intézménybe. Alapképzésen a felvettek 37 százaléka került be az elsőként megjelölt helyre. Az államilag támogatott képzések több mint felén 300-400 pont között, a költségtérítéses képzések esetében pedig 200-300 pont között voltak a ponthatárok.
A legmagasabb pontokat egyébként idén a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) nemzetközi gazdálkodás, gazdálkodás menedzsment és nemzetközi tanulmányok alapszakjain kellett elérni, ahol a bejutáshoz 463, 457 és 453 volt a szükséges pontszám. A különböző intézmények azonos szakjain jelentős eltérések vannak a ponthatárok között, az általános orvosi szak maximum ponthatára például 436 volt, viszont 417-tel is be lehetett jutni. A kommunikáció és médiatudomány szakon 43 pont különbséget számolhatunk a minimum 408 és a maximum 451 bejutáshoz szükséges pont között.
A legnépszerűbb képzéseket az elmúlt évekhez hasonlóan az üzleti, a klasszikus mérnöki, az orvosi, és jogi szakok jelentették. Alap- és osztatlan képzésen az első helyes jelentkezéseket figyelembe véve a legnagyobb arányú túljelentkezés a jogi és igazgatási, valamint a gazdaságtudományi képzési területeken volt, ahol körülbelül 3-4-szer többen jelentkeztek, mint ahány férőhely rendelkezésre állt. A művészeti és sporttudományi képzések számolhattak még magas túljelentkezéssel, hiszen ezeken a képzési területeken az átlagosnál alacsonyabb a keretszám: 740, illetve 350 főt vehettek fel az említett képzési területek, amely 5-6-szoros túljelentkezést eredményezett. Mesterképzésen 15 821 tanuló kezdi meg tanulmányait szeptembertől. Mesterképzésen 84 százalék kezd államilag támogatott, 16 százalék pedig költségtérítéses képzésben. Az alapképzésben némileg eltér ez az arány, a felvettek 75 százaléka tanul majd állami szakokon, egynegyede pedig fizet egyetemi tanulmányaiért.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetemet (ELTE), a Debreceni Egyetemet és a Szegedi Tudományegyetemet jelölték be legnagyobb számban alap- és osztatlan képzésben, mesterképzésben pedig az ELTE, a BCE, valamint a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem volt a legnépszerűbb.
Azok, akik nem nyertek felvételt, vagy az általános felvételi eljárásban nem vettek részt, augusztus 9-éig a pótfelvételi eljárás során adhatnak be jelentkezést egy intézmény egyetlen képzésére. A pótfelvételi eljárásban csak költségtérítéses szakokat hirdetnek meg az egyetemek és főiskolák, a ponthatárok pedig augusztus 29-én derülnek ki.