








Finisben a belvárosi felújítások. Almási István szeretné, ha Hódmezővásárhelyre visszatérne a várost néhány évtizede jellemző pezsgő zenei és színházi élet. Ehhez a helyi igényeket jól kell ismerni.
Fotók: VH
Impozáns kép kezd kibontakozni Hódmezővásárhely belvárosában, a Rapcsák András utca és környékén. Ugyan még javában folyik a munka, de az építők ígérete szerint augusztus végére befejeződik a Bessenyei Ferenc Művelődési Központ újjáépítése, valamint a település központját érintő kulturális városrehabilitációs program, amelynek részeként bővül a Tornyai János Múzeum, új épületet kapott a Művelődési Központ, valamint a kívül-belül renoválják a görögkeleti ortodox templomot.
Nem utolsó sorban szökőkutakkal, zöldszigetekkel teletűzdelt, változatos térburkolatú sétáló utcává változik a 45-ös főútvonal egykori nagyforgalmú tranzitútvonala, ami eddig szó szerint a város szívén haladt keresztül. Az összképet színesíti, hogy az utca valamennyi házának homlokzatát is felújították. Szeptember elejétől, az összességében 2,7 milliárd forintos több egymáshoz kapcsolódó, uniós támogatással megvalósuló fejlesztés eredményeként egy alapjaitól újjáépített művelődési központ várja a vendégeket- mondta el csütörtökön a beruházás sajtóbejárásán Almási István polgármesteri jogkört gyakorló alpolgármester.
A megújuló épületek közül a beruházás legjelentősebb épülete az 50-es években Janáky István által tervezett művelődési központ rekonstrukciója és bővítése, amely védettséget élvez. Ezért, egy jókora huszárvágással lefelé, a pinceszinten bővítették az épületet, újabb tereket és ezzel komplexebb szolgáltatást biztosítva a jövőben, kommentálta a látottakat Mucsi László, az önkormányzat városfejlesztési és üzemeltetési irodájának vezetője. Mint mondta az átalakítással a központ színháztermének befogadóképessége ugyan mintegy ötödével, háromszáznyolcvanra csökken, de a nagyobb lejtéssel minden ülőhelyről tökéletes lesz a rálátás a színpadra.
Az épület egy új, két és fél szintes szárnnyal is bővült, ahol többek között a Péczely Attila Zeneiskola kap 9 helyiséget, valamint lesz egy 120 négyzetméteres tükrös, parkettás táncterem és egy számítógépes kabinet. A Vásárhelyi Hírek kérdésére Almási István elmondta, szeptembertől a Petőfi utcai táncteremben eddig próbáló valamennyi együttesnek pontos időbeosztással helyet fognak biztosítani.
A másik nagy beruházás a Tornyai János Múzeum fejlesztése, bővítése, amelyről Almási István elmondta, a képzőművészeti kiállítások helyszíne az Alföldi Galéria lesz, a múzeum a saját funkcióját tölti be. A Tornyai János Múzeum, az épületegyüttese mögötti belső udvarban kialakításra kerülő pihenőparkkal, a Szegfű utca díszburkolatával szervesen bekapcsolódik látogatóbarát koncepcióba.
A bejárás során Almási Istvántól megkérdeztük, a belváros megújuló épületei közül melyikre figyel a leginkább. Mint mondta, számára a Művelődési Központ a legkedvesebb, ahol valamikor pezsgő kulturális élet zajlott. Választása nem ért meglepetésként, hiszen köztudott, hogy 1976-tól ’83-ig igazgatóként irányította az intézményt.
Erről az időszakról elmondta,- szeretné, ha Hódmezővásárhelyre visszatérne a várost néhány évtizede jellemző pezsgő zenei és színházi élet. Azóta persze valamennyire változtak a lakosság szórakozási, kulturálódási elvárásai. Ehhez, a programok összeállításáért felelős személyeknek a helyi igényeket jól kell ismerniük.