






A vásárhelyi Zrinyi Miklós Laktanyában ünnepélyes keretek között a román fél vette át a Magyar - Román Közös Békefenntartó Zászlóalj parancsnokságát. December 13-án délelőtt Szász Árpád őrnagytól Mircea Stefanut őrnagy vette át a NATO elvek szerint működő egység irányítását.
Még 1998 márciusában egyezett meg Magyarország és Románia vezetése, hogy egy határokat átszelő, nemzetközi békefenntartó és humanitárius tevékenységeket ellátó közös zászlóaljat hoz létre. Így alakult meg a Magyar - Román Közös Békefenntartó Zászlóalj, amiben mindkét fél részéről 500 – 500 katona szolgál. Egyik részüket az MH 5. Bocskai István Lövésdandár, 5/3. Bercsényi Miklós Lövészzászlóalj adja, míg román részről az Aradi 191. Gépesített lövészzászlóalj alkotja a csapatot. Közös műveleti nyelvként az angolt használják
Létrejöttének célja, hogy az állandó készültségben álló egység szükség esetén békefenntartó feladatokat lásson el, főként Kelet, Közép és Délkelet Európában, illetve ha a helyzet megkívánja Európán kívül. Rendeltetés szerint békefenntartó feladatokban, válságkezelési műveletekben harci erőként lép fel, de éppúgy elláthat béketámogató műveleteket, humanitárius, valamint kutató-mentő feladatokat.
A zászlóalj irányítása és vezetése a NATO elveit követi, ezért is fontos az évenkénti parancsnokváltás, melynek dr. Böröndi Gábor, MH 5. Bocskai István Lövészdandár parancsnoka szerint szimbolikus jelentősége is van.
„Az egyik feladatunkat, hogy a román hadsereget felkészítsük a NATO csatlakozásra már teljesítettük. A másik pedig ez a zászlóalj, amely politikai döntések alapján, bárhol bevethető a világon. Annak ellenére, hogy közös misszión még nem vettünk részt, az egyik legfontosabb tanulsága a gyakorlatoknak, hogy megtaláltuk a közös nyelvet. Elsajátítottuk azokat a NATO gyakorlatokat, amelyek a bevetéshez szükségesek. A parancsnokváltásnak pedig szimbolikus jelentősége is van. Azt szeretnénk sugallni, hogy egyik nemzet sem több vagy épp kevesebb a másiknál. Egyenrangúak vagyunk és a feladatokban partnerként veszünk részt.”
Az ünnepségen részt vett Victor Micula, Románia rendkívüli és meghatalmazott nagykövete, aki elmondta, „Románia kormánya nevében szeretném hangsúlyozni, hogy továbbra is fontosnak tartjuk ezt az együttműködést. Ez egy úttörő kapcsolat volt Európában, ami jelenleg is kivételesnek számít. Nagyon kevés ország tudott ilyen sikeresen együttműködni, mint Magyarország és Románia és bízom benne, hogy a jövőben továbbra is hasonló színvonalon fog működni ez a kapcsolat.” – jelentette ki a nagykövet.