


Nem könnyű a választás, ha a továbbtanulás kerül szóba. A főiskolák, egyetemek képzési kínálata zavarba ejtő. Az elmúlt évek során szinte mindenhol, így a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karán is bővültek a szakirányok, specializációk. Sőt a gyorsabb elhelyezkedési lehetőséggel kecsegtető felsőfokú szakképzések széles palettájából lehet választani. A hódmezővásárhelyi székhelyű Mezőgazdasági Karon hatfélét.
„Én azt mondom, bármilyen is a gazdasági helyzet, mindig fogunk enni és ruházkodni. És ezekhez mindig elkélnek a jó szakemberek,” mondta Fehér Ferenc, aki fiával Makóról jött át a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karának december 3-án délelőtt tartott Nyílt Napjára. Ha az élelmiszertermelésben közvetlenül nem is, ám közvetve nagyon sok lehetőséggel kecsegtet a hódmezővásárhelyi székhelyű egyetemi karon szerzett diploma, illetve specializáció. Ez utóbbi elnevezés, valójában a szakirányt jelöli és a karon ötféléből lehet választani. A BSc képzés 3 és félévében, az első, úgynevezett alapozó év után, mezőgazdasági vállalkozói, mezőgazdasági környezetvédelmi, agrárgazdasági és logisztikai, társállattenyésztői, kertészeti és növényvédelmi képzési specializációk közül választhatnak. Az egyre népszerűbb felsőfokú szakképzések is széles körűek. Ránézésre is több, ma is hiányszakmának számító képzésre lehet jelentkezni. A Nyílt Nap prezentációs tájékoztatóján is arról beszéltek, hogy a felsőfokú szakképzés egy gyakorlatorientált képzést nyújt az érettségivel rendelkezőknek. Nagy előnye, hogy elvégzése után több lehetőség közül választhat a fiatal: a megszerzett tudás és tapasztalat birtokában munkát vállal, vagy tovább lép a felsőfokú alapképzésbe.
Arra a kérdésre, hogy a Mezőgazdasági Kar specializációi közül melyik számít most a „slágernek”, elmondták, évek óta folyamatosan erősödik az érdeklődés a környezetvédelmi, illetve az agrárgazdasági és logisztikai specializációk iránt, de a társállattenyésztői képzést például az egyre erősödő hazai és európai trendet követve vezették be. Arra a kérdésünkre, milyen lehetőségei vannak egy diplomával rendelkező társállattenyésztőnek, elhangzott, a társ- és hobbiállat, például ló, kutya, macska, rágcsálók, hüllők, akváriumi állatok tenyésztésére - tartására, az ezekhez kapcsolódó szolgáltatások szervezésére, sőt irányítására alkalmas. Ezzel egybecseng az, hogy a legutóbbi diplomakiosztó ünnepségen a Vásárhelyi Hírek által kérdezett friss diplomások közül négyen is családi vállalkozásban lótenyésztéssel, illetve terápiás lovagoltatással akarnak foglalkozni.