
Nem könnyű a választás, ha a továbbtanulás kerül szóba. A főiskolák, egyetemek képzési kínálata zavarba ejtő. Az elmúlt évek során szinte mindenhol, így a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karán is bővültek a szakirányok, specializációk. Sőt a gyorsabb elhelyezkedési lehetőséggel kecsegtető felsőoktatási szakképzések széles palettájából is lehet választani.
Fotó: VH
„Én azt mondom, bármilyen is a gazdasági helyzet, mindig fogunk enni és ruházkodni. És ezekhez mindig elkélnek a jó szakemberek,” mondta egy férfi, aki fiával Földeákról jött el a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karának december 8-án délelőtt tartott Nyílt Napjára.
Ha az élelmiszertermelésben közvetlenül nem is, ám közvetve nagyon sok lehetőséggel kecsegtet a hódmezővásárhelyi székhelyű egyetemi karon szerzett diploma, illetve specializáció. Ez utóbbi elnevezés, valójában a szakirányt jelöli és a karon ötféléből lehet választani. A BSc képzés 3 és félévében, az első, úgynevezett alapozó év után, agrárökonómiai és logisztikai, állattenyésztési, kertészeti, mezőgazdasági környezetvédelmi, növénytermesztési specializációk közül választhatnak. Az egyre népszerűbb felsőoktatási szakképzés négyféle végzettséget ad.
A Nyílt Nap prezentációs tájékoztatóján is arról beszéltek, hogy a felsőfokú szakképzés egy gyakorlatorientált képzést nyújt az érettségivel rendelkezőknek. Nagy előnye, hogy elvégzése után több lehetőség közül választhat a fiatal: a megszerzett tudás és tapasztalat birtokában munkát vállal, vagy tovább lép a felsőfokú alapképzésbe.
Arra a kérdésünkre, milyen lehetőségei vannak például a diplomával rendelkező társállattenyésztőnek, elhangzott, a társ- és hobbiállat, például ló, kutya, macska, rágcsálók, hüllők, akváriumi állatok tenyésztésére - tartására, az ezekhez kapcsolódó szolgáltatások szervezésére, sőt irányítására alkalmas. Ezzel egybecseng az, hogy a legutóbbi diplomakiosztó ünnepségen a Vásárhelyi Hírek által kérdezett friss diplomások közül többen is családi vállalkozásban lótenyésztéssel, illetve terápiás lovagoltatással akarnak foglalkozni.
Továbbá, a képzettséggel rendelkező gazdálkodók EU-s pályázati lehetőségei is nagyobbak.
Érdekesség, hogy a Mezőgazdasági Karon tavaly szeptembertől elindult az angolnyelvű agrárképzés, amelyre külföldi hallgatók is jelentkeztek, közülük például kínaiak, egy lány pedig Tunéziából érkezett.
Mint arról a Vásárhelyi Hírekben többször írtunk a kar az elmúlt időszakban összesen 20 partnervállalattal kötött együttműködési megállapodást, akik vállalati gyakorlati helyet és kiemelt a (több mint 70 ezer forintos) ösztöndíjat biztosítanak azoknak a hallgatóknak, akik duális képzésben szeretnék a mezőgazdasági mérnöki diplomájukat megszerezni. Ez a legtöbb esetben a munkatapasztalatok mellett, lediplomázás után fix munkahelyet is jelent.
A nyílt napok utolsó sorozata most zajlik. Így van ez a Szegedi Tudományegyetemnél is, ahol szintén a finisben vannak a nyílt napok, az utolsó január 28-án lesz. Előtte egy héttel, január 21-23. között Budapesten a Papp László Sportarénában rendezik a hagyományos EDUCATIO Nemzetközi Oktatási Szakkiállítást. Ezen a Szegedi Tudományegyetem valamennyi kara is jelen lesz.