
Éppen egy héttel a felvételi határidő előtt Nyílt nap volt február 22-én délelőtt a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karán.
A Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karán induló mezőgazdasági mérnök alapszakon tanulhatnak a legtöbben. Ide nappali képzésre akár 120 gólya is felvehető. A szintén hét féléves vadgazda mérnök szakra nappali tagozaton maximum 60 fő nyerhet felvételt. Emellett további 100, illetve 60 új levelezős hallgatója lehet a vásárhelyi karnak.
A BSc képzés 3 és félévében, az első, úgynevezett alapozó év után, mezőgazdasági vállalkozói, mezőgazdasági környezetvédelmi, agrárgazdasági és logisztikai, társállattenyésztői, kertészeti és növényvédelmi képzési specializációk közül választhatnak.
A tájékoztatóban meghirdetett kapacitási számok csak az egyetemek által felvehető elsőévesek számát határozzák meg, az önköltségesek, valamint az állami támogatásban részesülők ezen belüli arányát nem.
Arra a kérdésre, hogy a Mezőgazdasági Kar specializációi közül melyik számít most a „slágernek”, elmondták, évek óta folyamatosan erősödik az érdeklődés a környezetvédelmi, illetve az agrárgazdasági és logisztikai specializációk iránt, de a társállattenyésztői képzést például az egyre erősödő hazai és európai trendet követve vezették be.
Hogy milyen lehetőségei vannak egy diplomával rendelkező társállattenyésztőnek? A tájékoztatón elhangzott, a társ- és hobbiállat, például kutya, macska, rágcsálók, hüllők, akváriumi állatok tenyésztése, vagy ló tartására, az ezekhez kapcsolódó szolgáltatások szervezésére, sőt irányítására alkalmas. Ezzel egybecseng az, hogy a legutóbbi diplomakiosztón a Vásárhelyi Hírek által kérdezett friss diplomások közül négyen is családi vállalkozásban lótenyésztéssel, illetve terápiás lovagoltatással akarnak foglalkozni.
Az Mezőgazdasági Kar hét, az agrártudományokhoz kapcsolódó felsőoktatási szakképzési szakokat indít, összesen mintegy 280 férőhellyel. (Mint ismeretes, 2013 szeptemberétől megszűnik a felsőfokú szakképzés, helyét a felsőoktatási szakképzés veszi át.)
Az egyre népszerűbb felsőoktatási szakképzések is széles körűek. Ránézésre is több, ma is hiányszakmának számító képzésre lehet jelentkezni. A Nyílt Nap prezentációs tájékoztatóján is arról beszéltek, hogy a felsőoktatási szakképzés egy gyakorlatorientált képzést nyújt az érettségivel rendelkezőknek.
Mint általában minden évben, nyílt napra most is több szülő elkísérte az Mezőgazdasági Karon továbbtanulni szándékozókat. A hozzátartozókat elsősorban a kollégiumi elhelyezés körülményei érdeklik, ugyanis az utóbbi években a Hódmezővásárhelyhez közeli településekről, illetve a két szomszédos megyéből jelentősen megnőtt a jelentkezők száma. A Kar nagy előnye, hogy valamennyi felvett hallgató kollégiumban lakhat és a kisebb távolság miatt, az utazási költségek sem terhelik meg a családi költségvetést.