
Még két hét van a felvételi beadási határidejéig. Összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat!
A 2013-as felvételin maximum 500 pontot lehet összegyűjteni. Vagyis 400 pont jár a tanulmányi és érettségi eredményekért, ezen felül további 100 többletpontot lehet szerezni a nyelvvizsgával, emelt szintű érettségivel, szakirányú végzettséggel, versenyeredményekkel.
Akár államilag finanszírozott, akár fizetős szakot jelöltök meg a jelentkezési lapon, legalább 240 pontra van szükség, de a más jogcímen szerzett pontok nélkül.
A tanulmányi eredményekkel legfeljebb 200 pontot lehet szerezni, amelynek egyik felét a középiskolai osztályzatokból számolják: a magyar nyelv és irodalom, a történelem, a matematika, egy idegen nyelv (vagy ennek hiányában nemzetiségi nyelv és irodalom) és egy természettudományos tantárgy utolsó két év végi jegyeit adják össze, majd szorozzák meg kettővel.
A tanulmányi pontok másik felét az érettségin szerzett jegyekből számolják. A négy kötelező (magyar nyelv és irodalom, történelem, matematika, idegen nyelv) és egy szabadon választott érettségi vizsgatárgy százalékos eredményeinek átlagát kerekítik egész számra.
Az érettségivel is maximum 200 pontot lehet szerezni, úgy hogy az érettségi tárgyak százalékos eredményeiből számolhatjátok ki.
Ha a kiválasztott szakon több olyan tárgyat is megjelöl az egyetem vagy főiskola, amelyből érettségiztek, automatikusan a legjobb eredményt veszik alapul.
A 400 pontot kétféle módszerrel lehet összegezni: vagy a tanulmányi és az érettségi pontok összeadásával, vagy az érettségi pontok duplázásával - kérés nélkül azt a verziót választják, amely a felvételizőnek előnyösebb.
A tanulmányi és érettségi pontokon kívül maximum 100 többletpontot lehet összegyűjteni. Ez összejöhet például az emelt szintű érettségivel, amelyért maximum 100, tantárgyanként 50 pont jár.
Megírtuk, ettől az évtől a többletpontért az eddigi 30 százalékos eredményt most 45 százalékra emelték. Csak azokat a tárgyakat lehet beszámítani, amelyek az adott képzési területen kötelezőek vagy kötelezően választhatóak.
Az eddigi 80 helyett 100 pontot ér az Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyen (OKTV) elért eredmény. Az 1-10. helyezett 100, a 11-20. helyezett 50, a 21-30. helyezett pedig 25 többletpontot kap.
Ugyanennyi pontot kapnak a Szakmacsoportos Szakmai Előkészítő Érettségi Tárgyak Versenyén (SZÉTV) helyezésért elért diákok is. Ismereteink szerint végzős vásárhelyi középiskolások közül vannak olyanok, akiket az OKTV-n illetve a SZÉTV-n elért eredmények érintik. Szintén több idén érettségiző vásárhelyi sportoló fiatal, visz magával világ- vagy Európa-bajnokságon elért dobogós helyezése után 30 többletpontot, míg az országos bajnokságon elért 1-3. hely pedig 15 pluszpontot jelent a felvételin.
Nyelvvizsgáért továbbra is maximum 40 pont jár. Egy középfokú (B2), komplex nyelvvizsgáért 28, egy felsőfokú (C1), komplex nyelvvizsgáért pedig 40 többletpontot kaphattok. Ugyanabból a nyelvből csak egy nyelvvizsgáért lehet pluszpontot kapni.
Hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetért, fogyatékosságért és gyermekgondozásért összesen maximum 40 többletpontot lehet kapni. Ugyanennyi többletpont jár a fogyatékossággal élő és a gyermeket gondozó jelentkezőknek is.
A felvételizőnek érdemes törekedni a magas pontszám elérésére, mert például az egyes felsőoktatási intézményeknél megjelent kapacitás-szám csupán azt jelzi, hogy egy-egy egyetem vagy főiskola az adott képzési területre hány elsőéves hallgatót vehet fel - vagyis az önköltséges és az állami ösztöndíjas helyek számát külön-külön nem határozták meg.
A Vásárhelyi Hírek körkérdésére adott válaszokból, egy új tendencia is körvonalazódik, ami a felvételizők számát is befolyásolhatja. Ugyanis sok önköltséges elsőéves főiskolás és egyetemista azt fontolgatja, hogy újra elmegy felvételizni, de most már államilag finanszírozott képzésre.
Mindenképpen érdemes hajtani a pluszpontokra, hogy ne érje kellemetlen meglepetés azokat a diákokat, akik komolyan vették Balog Zoltán erőforrás- miniszter bejelentését, miszerint, „aki eléri a 240 pontot, annak a tanulmányait az állam fizeti”. Ugyanis már most biztos, hogy a legtöbb jelentkezőt vonzó és népszerű képzésekre nem lesz elég a 240 pont. Azt pedig a szakemberek sem tudják megbecsülni, milyenek lesznek a ponthatárok.