KözéletNemzeti Emlékezet Hete Vásárhelyen

2014. október 20., hétfő
 
Nemzeti Emlékezet Hete Vásárhelyen

Elkezdőött az Emlékpont őszi rendezvénysorozata, a Nemzeti Emlékezet Hete. Az ötvenhatos forradalom emlékezetének szentelt két hétben rendhagyó tanórákon, tárlatvezetéseken, vetélkedőkön és előadásokon idézik meg a világ legnagyobb szovjetellenes felkelését.

 

 

 


A Nemzeti Emlékezet Hete célja, hogy a még köztünk élő ötvenhatosok és a megtorlás áldozatai beszámolhassanak a mögöttünk hagyott évtizedekről, napjaink nemzedéke pedig szembesülhessen a közelmúlttal. A szervezők fontosnak tartják, hogy rendhagyó történelemórák, tárlatvezetések, előadások és visszaemlékezések által a mai fiatalok jobban megismerjék a 20. század második felének történelmét.

 

A programsorozat október 20-án, hétfőn 10 órakor a forradalom tanúinak rendhagyó tanórájával vette kezdetét. Grezsa István miniszteri biztos megnyitóját követően '56 vásárhelyi eseményeit Dr. Csoma Lajos és Dr. Szappanos László egykori bethlenes diákok, a helyi események tevékeny résztvevői idézték meg.

Kedden Árva László, az Emlékpont szakmai főtanácsadója Mansfeld Péter tragikus és ikonikus személyének filmes ábrázolásait elemezi középiskolás diákoknak. Az ünnepet megelőző napon az ifjúság csatázik: az Emlékpont történelemversenyt rendez középiskolások számára. Október 23-án, a városi megemlékezést követően Mészáros Tamás történész 56 percben tart vezetést az Emlékpontban bemutatva a forradalomhoz vezető utat. A kommunista diktatúra évtizedeit bemutató kiállítóhely 1956 ünnepén díjtalanul látogatható, a látogatókat történelmi kvízzel várják.

 

Az írók és ötvenhat kapcsolatáról tart előadást Babus Antal, a Magyar Tudományos Akadémia könyvtárának és kézirattárának vezetője október 27-én. Az ötvenes évek elején hallgatásra ítélt írók-költők a forradalom idején előjöhettek elefántcsonttornyaikból és megjelentethették az addig fiókok mélyén lapuló műveiket. Október utolsó csütörtökén a Hamvas Béla Kultúrakutató Intézet vendégeskedik Hódmezővásárhelyen. A 20 század egyik legnagyobb magyar gondolkodjanak szellemi örökségét gondozó intézetet Hankiss Ágnes igazgató és Őze Sándor egyetemi tanár mutatja be az Emlékpontban.

 

A Nemzetei Emlékezet Hete ötvenhat hősei előtti főhajtással ér véget november 4-én: délelőtt 11 órakor kerül sor a városi megemlékezésre, délután a "Forgószél" hadműveletről lesz előadás az Emlékpontban.

 

Olvassa el ezt is!

Kommandós akció a szegvári éjszakában

Kommandós akció a szegvári éjszakában

Több ingatlant erőszakkal, fenyegetéssel szerzett meg egy rokkantnyugdíjas férfi. Kiszemelt áldozatainak a maffia tagjaként mutatkozott be, a sértettek félelmükben minden kívánságát teljesítették.
Hosszabb menetidővel számoljunk

Hosszabb menetidővel számoljunk

Október 20-án, hétfőn ismét félpályás útlezárással járó javítási munkák kezdődnek az algyői Tisza-hídon.

 

Szerethető szörny a Kása-erdő mélyén

Szerethető szörny a Kása-erdő mélyén

Thomas Dambo kortárs művésznek eddig 150 szobra van szerte a világban, a legújabb pedig Hódmezővásárhelyen, a Kása-erdőben.

Ítélet kábítószer ügyben

Ítélet kábítószer ügyben

Hódmezővásárhelyen éveken át kábítószert vásárló csoport tagjait ítélte el jogerősen a Szegedi Járásbíróság.
 

És ezt már olvasta?

Olga köszöntötte a vásárhelyieket
Olga köszöntötte a vásárhelyieket Október 11-én hivatalosan is átadták Ölelő Olgát a nagyközönségnek. Jóllehet már hetek óta megkezdődött az érdeklődők „zarándoklása” a Kása-erdőbe.
 
Nyert a Kosársuli az egriek ellen
Nyert a Kosársuli az egriek ellen Október 10-én este az NB I/B Zöld csoportjának 3. fordulójában az Egert fogadta a Vásárhelyi Kosársuli és az előnyét végig őrizve magabiztosan győzött.
 
Bölcsödék, óvodák fejlesztése
Bölcsödék, óvodák fejlesztése Két helyszínen több, mint 40 millió forintos beruházás zárult az Önkormányzati fenntartású bölcsődékben. Óvodai fejlesztések is voltak a nyári szünetben.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025/2
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025/2 2025. 38. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Még szinte el sem indult a fűtési szezon
Még szinte el sem indult a fűtési szezon Máris szénmonoxid veszély miatt vonultak ki a tűzoltók egy vásárhelyi és egy mindszenti családi házhoz. Időben érkeztek, ezúttal szerencsére nem volt áldozat. Hasznos tanácsok.
 
A tavalyi Őszi Tárlat fődíjasának önálló kiállítása
A tavalyi Őszi Tárlat fődíjasának önálló kiállítása Művészete klasszikusan modern, illetve korszerűen klasszikus, köszönhetően a középkort idéző aprólékos technikának és az ebből eredő míves megformálásnak.
 
Megnyílt az idei Őszi Tárlat
Megnyílt az idei Őszi Tárlat Október 5-én délben nyílt meg a Magyarország legnagyobb múltra visszatekintő kortárs képzőművészeti seregszemléje, a 71. Vásárhelyi Őszi Tárlat.