KözéletNem mind terápia, ami annak látszik

2013. augusztus 24., szombat
 
Nem mind terápia, ami annak látszik

A hódmezővásárhelyi lovasudvarokat is érintő, Európában egyedülálló rendelet lép hatályba szeptember elsejétől.

 

 

 

 

 

A jogalkotók szerint a hazai lovas szolgáltatások érdekében változik a rendelet, amely új szabályozási elemként a lovak alkalmassági vizsgálatára vonatkozó követelményeket és a lovasterápia és fogyatékos személyek lovagoltatása szolgáltatás személyi feltételeit is tartalmazza.

Ez utóbbi Vásárhelyen elsősorban az Aranyossy Ágoston Általános Iskola és Óvoda fogyatékos gyerekeknek kialakított terápiás lovaglást érinti.

 

Kissné Hatvani Erika tagintézményvezető-helyettes, képzett lovasterapeuta a Vásárhelyi Hírek megkeresésére elmondta, örül a szabályozásnak, amelybe bekerültek a Magyar Lovasterápia Szövetség javaslatai is. Mint a szövetség elnökségi tagja, van rálátása a hazai lovasterápiával foglalkozó vállalkozásokra. Mint mondta, nagyon könnyű volt a lovagoltatással foglalkozóknak lovasterápiaként is meghirdetni a lovagoltatást, miközben a valóságban ennek az előfeltétele képzett szakember és nem utolsó sorban személyre szabott fejlesztési terv.

 

Finoman szólva, a most divatos úgynevezett terápiás lovagoltatás trendjét „meglovagolva” csalogatják a kevésbé tájékozott szülőket az egyre sokasodó lovastanyák, lovasudvarok.     

A szakember felhívja a figyelmet hogy a lovasterápia egy speciális fejlesztő-rehabilitációs szolgáltatás, amely sérült, fogyatékos vagy pszichológiai kezelés alatt álló személy gyógyítására, készségei fejlesztésére, egészségi és pszichés állapotának javítására irányul.

 

Kissné Hatvani Erika kérdésünkre elmondta azt is, a lovasterápián jelen kell lennie olyan lovasterapeutának, aki rendelkezik gyógypedagógus, gyógytornász, pszichológus, konduktor, vagy orvos alapdiplomával, vagy ezzel egyenértékű elismert vagy honosított képzettséggel, és megszerezte a felnőttképzés vagy a pedagógiai-továbbképzés keretén belül a lovasterapeuta szakmai végzettséget.

A most hatályba lépő módosított rendelet pontosítja a lovasterápia és a fogyatékos személyeknek nyújtott szolgáltatás személyi feltételeit is, melyeket fontos volt meghatározni, hisz a lovas szolgáltató tevékenységért felelős személy, illetve az általa a vendég lovagoltatása idejére kijelölt személy megfelelő szakértelmének kiemelt jelentősége van.

A rendeletbe a lovakkal kapcsolatban is kerültek bele feltételek. A Magyar Lovasterápia Szövetség és Magyar Lovas Turisztikai Közhasznú Szövetség kidolgozott egy a lovakra vonatkozó minősítési rendszert, mely e szervezetek közreműködésével kötelező jelleggel kerül bevezetésre. A már működő lovas szolgáltató létesítményekben a lovas szolgáltatásba vont lovak minősítésének határideje 2014. június 30.

 
 
VH
 

Olvassa el ezt is!

A természettudományi tantárgyak Mekkája

A természettudományi tantárgyak Mekkája

Nem lesz nehéz megszerettetni a természettudományi tantárgyakat, a Németh Lászlóban a hamarosan elkészülő, 325 millióból épülő laboratórium segítségével.
Szeptembertől jön az iskolarendőrség

Szeptembertől jön az iskolarendőrség

Egyelőre nem lehet tudni, Hódmezővásárhelyen ha lesz, melyik iskolában lesz bűnmegelőzési tanácsadó, ugyanis napokon belül a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ határozza meg.
A Kosársulinak nem jött össze a győzelem

A Kosársulinak nem jött össze a győzelem

Saša Vejinović csapata jó meccset játszott a tabella élmezőnyéhez tartozó vendégekkel, és bár nagyot harcolt, végül szoros vereséget szenvedett.
Emlékezés a 113 vásárhelyi katonára is

Emlékezés a 113 vásárhelyi katonára is

Az 1943. évi szovjet támadás évfordulóján január 12-én koszorúzás volt a Hősök terén álló második világháborús emlékműnél.

 

És ezt már olvasta?

A 43. Magyar Sajtófotó Kiállítás a Kossuth téren
A 43. Magyar Sajtófotó Kiállítás a Kossuth téren Az országot 2021 óta járó, az előző év legjobb sajtófotóit bemutató vándorkiállítás Hódmezővásárhelyre érkezett.
 
A Kosársuli felugrott a 9. helyre a tabellán
A Kosársuli felugrott a 9. helyre a tabellán A PTE-PEAC-ot fogadta a Vásárhelyi Kosársuli az NB I/B Zöld csoportjának 16. fordulójában. a csapat végig uralta a meccset és visszavágott az őszi vereségért.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026 2026. 5. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
 
Vásárhelyi Művészeti Díj 2026
Vásárhelyi  Művészeti Díj 2026 Benedek Lili jazzénekesnő, Varga-Tóth Attila operaénekes, valamint a Molnár Dixieland Band együttes vehette át az idei Vásárhelyi Művészeti Díjat-
 
Megszerezte első idegenbeli sikerét
Megszerezte első idegenbeli sikerét Január 25-én este az Eger vendégeként lépett pályára a Vásárhelyi Kosársuli az NB I/B Zöld csoport alapszakaszának 14. fordulójában.
 
Kiképzőközpont épül Vásárhelyen
Kiképzőközpont épül Vásárhelyen Január 20-án Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter részvételével letették a Lynx harcjármű szimulációs központjának alapkővét.
 
Program a gyermekvállalás támogatására
Program a gyermekvállalás támogatására Európai uniós támogatással újabb egészségfejlesztési program indult Hódmezővásárhelyen és Szatmárnémetiben.