Szeptembertől nem fognak cafeteriát kapni a pedagógusok, talán jövő évtől igen. A köznevelésért felelős államtitkárság szerint a tanév elkezdődhet a kollektív szerződés nélkül is.
A tanárok idén szeptembertől nem fognak béren kívüli juttatást kapni, jövőre talán – írja a Világgazdaság Online. A Köznevelésért Felelős Államtitkárság a lapot arról tájékoztatta, hogy a 2014-es költségvetésről szóló tárgyalásokat követően tudnak bővebb információt adni arról, hogy kapnak-e béren kívüli juttatást a pedagógusok.
A cafeteriát a kollektív szerződésnek kellene tartalmaznia, ami július 31-ére nem készült el, hanem valószínűleg augusztus végén fog megszületni. A csúszás oka, hogy nem készült még el a köznevelési törvény pedagógus-előmeneteli rendszer részletszabályait tartalmazó végrehajtási rendelet. Ez a jogszabály fogja tartalmazni a pedagógus-előmeneteli rendszerhez tartozó illetményalap meghatározását valamint a pedagógus-előmeneteli rendszer kiterjesztését a pedagógiai szakszolgálatokra és a pedagógiai szakmai szolgáltató intézményekre. A parlament rendkívüli ülést hívott össze többek között e miatt is augusztus 26-27-re. Ez után ismét egyeztet a pedagógus szakszervezetekkel a kormányzat, és az érdekvédők javaslatai alapján folytatja a konkrét tárgyalásokat a kollektív szerződés szövegéről.
Korábban, amíg az iskolák fenntartói leginkább az önkormányzatok voltak, a fenntartók maguk dönthették el, hogy adnak-e cafeteriát, vagy sem az iskolákban dolgozóknak. A törvény szerint a köztisztviselőknek jár évente 200 ezer forint béren kívüli juttatás, míg a közalkalmazott pedagógusoknak csak adható volt.
A Világgazdaságnak nyilatkozó pedagógus szakszervezetek közölték: mindent megtesznek azért, hogy megkapják a cafeteriát. Bár egyes vélemények szerint nincs sok esély erre, miután a béremelésnek is csak a 60 százalékát kapják meg szeptembertől a pedagógusok.
Galló Istvánné és Mendrey László lapunknak viszont arra hívta fel a figyelmét, hogy a dokumentumban igen fontos oktatási részleteket rögzítenének a cafeteriajuttatás mellett, így például azt, hogy hogyan osztják be a pedagógusok óraszámát, vagy hogy milyen munka után mekkora pótlékok járhatnak. A Klebelsberg Kunó Intézményfenntartó Központ azt jelezte, hogy a pótlékok differenciálásánál például figyelembe fogja venni a tanulólétszámot, illetve az ellátandó feladat nagyságát, nehézségi fokát.