Kultúra, oktatásNem aprópénz a diploma ára

2012. január 26., csütörtök
 
Nem aprópénz a diploma ára

Főleg a kormány által lecsökkentett keretszámú szakokon, a korábbi évekhez képest az egyetemek és a főiskolák között érezhetően nagyobb küzdelem alakult ki a diákokért. A Vásárhelyi Hírek utánanézett számszerűségében hogyan alakul a szeptemberi tanév indulása, az önköltséges szakokat választók számára.

 

 

 

Mint arról már írtunk, a  kormány nem fix összegben, hanem nagyságrendileg határozta meg a képzések költségét, így az egyes intézmények a szemeszterenként fizetendő díjak mérséklésével csábítanak új hallgatókat.

 

A legtöbb felvételiző, akkor kapott a szívéhez, amikor meglátta, hogy az eddig rendkívül népszerű gazdasági alapképzés 4900-ról 250-re csökkent az állami finanszírozással felvehető hallgatók száma, és ezen a területen részösztöndíj sincs. Az államilag finanszírozott keretszám több mint felét, 75-75 helyet a Budapesti Corvinus Egyetem és a Budapesti Gazdasági Főiskola kapja. Az előbbinél  költségtérítés 295-300 ezer forint, az utóbbiba jelentkező 216 ezer forintot fizet, például a kereskedelem és marketing szakon, és 150 ezret a gazdálkodási és menedzsment szakon a főiskola zalaegerszegi tagintézményében. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudomány Egyetemen pedig 300 ezer forintot kell fizetni az állami ösztöndíjban nem részesülő hallgatóknak. Ezzel szemben a legolcsóbb képzést kínáló Pécsi Tudományegyetem Illyés Gyula Karán csak 150 ezer forintot kérnek félévente.


Hogy valami „vigasztaló” is legyen a legdrágább képzést továbbra is az IBS Nemzetközi Üzleti Főiskola kínálja, ahol magyar és angol nyelven is félévente 730 ezer forintba kerül egy félév, igaz, itt eddig sem volt ingyenes az oktatás.
 
Figyelemre méltó, a Budapesten és Kalocsán működő Tomori Pál Főiskola, amely a legolcsóbban kínálja az előbb említett legnépszerűbb képzést: nappali és levelező tagozaton is mindössze 130 ezer forintot kérnek félévente a gazdálkodási és menedzsment alapszakért.

 

A Gábor Dénes Főiskolán 20 ezerrel drágább a gazdálkodás és menedzsment szak, mint a Tomori Pálban, de az intézmény saját ösztöndíjprogrammal igyekszik magához csábítani a hallgatókat. A főiskola honlapja szerint húszmillió forintot szánnak arra, hogy a legjobb eredménnyel felvételiző tíz százaléknak ingyenes, a következő tíz százaléknak pedig félárú legyen a képzés.

Meg kell jegyezni, hogy a Corvinuson már tavaly is ötven százalék felett volt a költségtérítéses képzésre felvett hallgatók aránya. Mint az köztudott, diplomájukat hagyományosan nagyra értékeli a munkaerőpiac.

Érdekesség, hogy tavaly például nem tudták elindítani a szemeszterenként egymillióba kerülő Master of Business Administration (MBA) fokozatot nyújtó, angol nyelvű képzést, mert csak hárman jelentkeztek rá. Viszont a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen ugyanezt magyar nyelven 610 ezer forintért kínálták, a Nagykanizsán és Veszprémben működő Pannon Egyetemen pedig már félévenként 180 ezerért is lehetett ilyen végzettséget szerezni.

 

Az elmúlt napokban közzétett adatok alapján tavaly óta kiegyenlítődtek a MBA-képzések költségei. A Corvinus most 400 ezer forintért kínálja az angol nyelvű képzést, és a BME is 400 ezer forintra csökkentette díját, és ugyanennyi a pécsi és a szegedi tandíj is. Miskolcon 300 ezerért kínálják az angol nyelvű, 270 ezerért a magyar nyelvű képzést, Debrecenben 250 ezer, a Pannon Egyetemen pedig 225 ezer forint lesz egy félév.

Ha valakinek mindegy, mit tanul, csak diplomát akar szerezni, annak valószínűleg a pedagógusképzésben érdemes körülnéznie. A Szent István Egyetem jászberényi karán félévente már 115 ezer forintért lehet tanító vagy andragógia szakon tanulni, a Pécsi Tudományegyetem Illyés Gyula Karán tanító vagy óvodapedagógus lehet ugyanennyiért a hallgató. A Károli Gáspár Református Egyetem Tanítóképző Karán levelező tagozaton félévente már 110 ezer forintért is lehet szociálismunkás-oklevelet szerezni.

 

Ha a hódmezővásárhelyi két felsőoktatási intézményt nézzük, a napokban tartott nyílt napon elmondták, a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola vásárhelyi tagozatán ismét négy szakot indítanak: turizmus – vendéglátás, kereskedelem és marketing mellett, fotográfia és kézműves szakokat. Ebből végül is tavaly szeptemberben csak kettő indult el. A költségtérítéses képzésre idén már csak 240 pont felett lehet jelentkezni. Tavaly a BKF vásárhelyi kereskedelem és marketing szakára 226 ponttal lehetett bejutni, szemeszterenként 180 ezer forintért. Tavaly a turizmus és vendéglátás szakra 208 volt a pontszám és félévenként 190 ezer forint volt a térítés. Ez az összeg idén sem változott.  A kereskedelem és marketing nappali költségtérítéses Budapesten 274 ezerbe,  Hódmezővásárhelyen szemeszterenként 10 ezerrel csökkent: 170 ezerbe kerül. Fotográfus költségtérítéses 350 ezer forint, Hódmezővásárhelyen 300 ezer forint lesz. A kézműves költségtérítéses Budapesten 279 ezer, Vásárhelyen 200 ezer forint lesz szemeszterenként. A Szegedi Tudományegyetem nagy múltu Mezőgazdasági Karára akár a BSc mezőgazdasági mérnök, akár a vadgazda mérnök szak nappali vagy levelező szakára jelentkeznek, a képzés egységesen 175 ezer forintba kerül szemeszterenként.

Megnézheti a költségtérítéses szakok, felsőfokú szakképzések országos teljes listáját ITT!

 
 
Selmeczi Dorottya - B.Sz.Z.
 

Olvassa el ezt is!

Hétfői helyzet

Hétfői helyzet

Július 7-én, hétfőn délután három óra előtt pár perccel érkezett meg a vihar Csongrád-Csanád vármegye területére.
Egy kátyú életveszélyes fejsérülést okozott

Egy kátyú életveszélyes fejsérülést okozott

Hódmezővásárhelye Kishomokon a Vitéz utcában egy elektromos rollerrel közlekedő nő az éjszakai sötétségben nem vette észre a kátyút.
Kilenc hétig pótlóbuszok Szeged és Orosháza között

Kilenc hétig pótlóbuszok Szeged és Orosháza között

A Hódmezővásárhely és Orosháza közötti pályakarbantartással több perces késéseket okozó sebességkorlátozásokat szűntetnek meg.
Szelektív hulladékgyűjtés Vásárhelyen 2025-ben

Szelektív hulladékgyűjtés Vásárhelyen 2025-ben

II. félév. A heti kukaürítés nem változott, de most már havi két alkalmmal van a szelektív hulladékszállítás.

 

 

És ezt már olvasta?

Tram train menetrend változás
Tram train menetrend változás Július 7-től augusztus 17-ig a Szegedi Közlekedési Társaság (SZKT) villamospálya felújítást végez Szeged belvárosában.
 
144 műalkotás az Alföldi Galériában
144 műalkotás az Alföldi Galériában Akár egy második, szintén országos színvonalú tárlat is összeállhatna, azonban az Alföldi adottságai ennyi alkotásban maximalizálják a  művek mennyiségét.
 
Szabadtéri tűzesetek - idén már csaknem két és félszer több
Szabadtéri tűzesetek - idén már csaknem két és félszer több Az elmúlt napokban, hetekben jelentősen megnőtt a szabadtéri tűzesetek száma. 99%-át emberi tevékenység, emberi gondatlanság okozza.
 
Diplomaátadó a Mezőgazdasági Karon
Diplomaátadó a Mezőgazdasági Karon A Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara 68. Diplomaátadó Ünnepi Tanácsülését tartja július 4-én. A 35 végzett hallgatóból négyen külföldiek
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025 2025. 23. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
A tulajdonrész mellett a Holokauszt múzeumot a Mazsihisz működteti
A tulajdonrész mellett a Holokauszt múzeumot a Mazsihisz működteti A Mazsihisz a várostól megkapta a vásárhelyi zsinagóga és az egykori zsidó népiskola épületéből álló ingatlanegyüttes 10 százalékos tulajdonrészét.
 
Nemzetközi sztárok és hazai kedvencek a nyár zárófesztiválján
Nemzetközi sztárok és hazai kedvencek a nyár zárófesztiválján  Az elmúlt évekhez képest már egy hónappal korábban előrukkolt a Coca-Cola SZIN a fesztivál öt nagyobb helyszínének teljes felhozatalával.