Egy augusztus 8-diki belügyminiszteri rendelet alapján, négy hódmezővásárhelyi épület kapott műemléki védettséget.
A képen a Szent István utca 71. számű épület.
Műemlékké nyilvánították az Andrássy út 3. számú épületet, amelyet a Hódmezővásárhelyi Takarékpénztár részére 1896-ban Przybilla Gyula tervei alapján építettek. A védettség a bérház építészeti és belsőépítészeti értékeinek megőrzését szolgálja..
Szintén műemlékké nyilvánították az Andrássy út 9. számú épületet, amely 1869-1870-ben a Hódmezővásárhelyi Népbank székházának épült.
Műemléki védettséget kapott a Szent István utca 71. számú ingatlan. A védetté nyilvánítás célja az 1850 körül épített, 1929-ben bővített Lakhati Katolikus Népiskola építészeti értékeinek megőrzése.
Műemlékké nyilvánították a Zrínyi utca 35. számú épületet is, amely a 19. század közepén épített lakóház építészeti értékeit őrzi.
A döntés az épített kulturális értékek állagának megóvása mellett nyilvánvalóan több célt is szolgál. A szakembert kérdezve, a műemlékké nyilvánítás presztízs növekedést jelent az ingatlan esetében, amelyhez azonban viszonylag ritka esetben kapcsolódik a helyi önkormányzat, vagy a műemléki hatóság anyagi támogatása. Azaz ez egy olyan "kitüntető cím", amely az esetek nagy részében az ingatlantulajdonosnak kerül pénzbe. Egy műemléki ingatlan esetében bármiféle átalakítás esetén kell a műemléki hatóság jóváhagyása, még a homlokzati festék színét és márkáját a műemléki hatóság határozza meg. Egy műemléki épület fenntartása, felújítása jóval költségesebb mint egy átlagos ingatlané, az alkalmazott anyagok, illetve az átlagosnál igényesebb és nagyobb szakértelmet igénylő élőmunka miatt.