
Egy Tornyai Jánosnak szignált, Munkácsy Mihály által festett, női tanulmányfejet ábrázoló kép került a neves alföldi festő nevét viselő hódmezővásárhelyi múzeumba – jelentette be Kószó Péter alpolgármester csütörtökön.
Fotók: Bornemissza Péter - VH
A sajtó képviselőinek, Kószó Péter alpolgármester augusztus 30-án délután mutatta be az alkotást, amelyen a ’Tornyainak Munkácsy, 895’ szignó olvasható. „Egy magát megnevezni nem kívánó műgyűjtő ajánlotta fel a Tornyai János Múzeumnak.” mondta az alpolgármester.
„Tudomásunk van arról, hogy 1927-ben a kép részt vett az Ernst Múzeum aukcióján, de azt követően nyolc évtizedig lappangott” mondta Nagy Imre a Tornyai igazgatója. A művészettörténész, a festmény felbukkanásának apró mozzanataiból többek között megemlítette, hogy a részükre küldött bemutató levélhez csatolt képen igazából nem volt jól látható az arc árnyékban lévő oldala. Azonban, a napokban, amikor a kép megérkezett és kicsomagolták, megdöbbentek az aprólékos, gondos, Munkácsy stílusára jellemző kidolgozottságon.
Nagy Imre azt is elmondta, az olajfestményt 1895-ben adta a művész az akkor éppen Párizsban tanuló, vásárhelyi születésű fiatal festőnek, Tornyai Jánosnak. A szakemberek a képen látható aláírás eredetiségét röntgenes vizsgálattal igazolták. Nagy Imre arról is beszélt, hogy a kép szerepel a Munkácsy-monográfiában is, a kötetet összeállító Végvári Lajos azonban feltehetően nem látta a festményt, vagy nem volt lehetősége megnézni a hátoldalát, mert mint ahogy írta, nem fatáblára, hanem vászonra olajjal festett alkotásról van szó.
A Női tanulmányfej című hosszú távú, tartós letétként Hódmezővásárhelyre került művet a nagyközönség szeptember 1-jén egész nap megtekintheti a Tornyai János Múzeumban. Azt követően, hamarosan végleges helyére, a felújított Alföldi Galéria egyik emeleti termében kerül.