
Összeszedtük a már ismerhető eljárásrendet, hogyan is alakulnak a felvételik, a szeptemberben valamilyen iskolát kezdők számára.
A középiskolai általános felvételi eljárás 2013-ban január 18-tól április 25-ig tart. Ez vonatkozik a gimnáziumok, szakközép- és szakiskolák 9. évfolyamára jelentkezőkre, illetve a nyolc- és hatosztályos gimnáziumokba felvételizőkre is.
A felvételihez a tanulói adatlapra, illetve iskolánként külön jelentkezési lapra van szükség, amelyeket február 15-ig kell elküldeni a felvételi központnak, illetve azoknak a középiskoláknak, ahova a diák jelentkezni szeretne. A 9. évfolyamra jelentkezők esetében ezt az általános iskola intézi.
A tanulói adatlapon sorrendbe kell állítani az iskolákat és tanulmányi területeket: a sorrend módosítására március 18-án és 19-én, az általános iskolákban lesz lehetőség, ekkor új iskolát már nem lehet megjelölni a lapon.
A felvételről az iskola az általános iskolai eredmények alapján dönthet, vagy – a szakiskolák kivételével – figyelembe veheti az írásbeli vizsga eredményeit is. Ezeknek a feladatlapjait központilag adják ki: az az iskola, amely írásbeli vizsgát kér, szóbeli fordulót is szervezhet. Emellett a szakiskolák és a speciális – például a sporttagozatos vagy művészeti – iskolák alkalmassági vizsgát is kérhetnek, ahogy az egyházi intézményeknél is előfeltétel lehet az adott világnézet elfogadása.
A központi írásbeli felvételire december 10-ig lehetett jelentkezni: a 9. évfolyamba jelentkezők január 19-én, 10 órától, az alacsonyabb évfolyamba jelentkezők pedig január 18-án, 14 órától vizsgáznak. A diákoknak magyar nyelv és irodalomból, illetve matematikából kell egy-egy, tíz feladatból álló feladatsort kitölteniük, egyenként 45 perc alatt.
A feladatok elsősorban az alapvető készségek és kompetenciák meglétét ellenőrzik. A magyarnál a tanulóknak szépirodalmi, ismeretterjesztő vagy köznapi szövegek kapcsán kell bizonyítaniuk, hogy rendelkeznek az elvárt szövegértési, szövegalkotási és íráskészséggel, illetve azt, hogy képesek alkalmazni az olyan alapvető gondolkodási sémákat, mint a rendezés, tömörítés vagy következtetés. A tízből kilenc feladat rövidebb, az utolsóban saját fogalmazást kell írni adott témáról és adott műfajban.
A matematikai feladatsorban a tantárgyi ismeretek mellett fontos szerepet kaphat a feladatmegoldó készség, a problémaérzékenység, a kreativitás, a logikai biztonság, a szabálykövetés, a koncentrálóképesség. Elvárás az is, hogy a vizsgázó rendezetten és követhetően tudja megfogalmazni a feladat megoldását. A központi írásbeli vizsga a felvételi eredmény maximum 50, a szóbeli maximum 25 százalékát teheti ki.
A szóbeli és alkalmassági vizsgákat február 18-tól tartják. A felvételi eredmények alapján a középiskolák március 13-ig készítik el a felvett diákok ideiglenes jegyzékét. A felvételi központ ezeket veti össze a jelentkezők által felállított sorrendet tartalmazó tanulói adatlapokkal, így alakul ki a végleges felvételi jegyzék. A szülők április 25-ig kapnak értesítést - akik nem kerülnek be, azok jelentkezhetnek a május 2-től augusztus 30-ig tartó rendkívül felvételi eljárásra.