Az idei Aranyossy Napok keretében, az évtizedekig rajztanárként és szakfelügyelőként is ismert vásárhelyi képzőművész Szenténé Kálvai Mária alkotásaiból nyílt kiállítás március 23-án a Ginkgo Sas különtermében.
A vásárhelyiek műveivel legutóbb tavaly októberben a Vásárhelyi Őszi Hetek keretében a Németh László Városi Könyvtárban találkozhattak.
A 74. életévében lévő Szenténé Kálvai Máriát csupa vitalitás és alkotókedv jellemzi, sőt amikor műveivel kapcsolatban kérdezzük, lelkesen gesztikulálva meséli egy-egy képe történetét. Ugyanúgy megfogja a gépek világa, mint a régi házak, vagy éppen kedvenc témája Erdély sajátos, különleges atmoszférája. „Nem véletlen!” mondja a Vásárhelyi Híreknek, „Két éve csatlakoztam a vásárhelyi Wass Albert Körhöz és még ugyanabban az évben és tavaly jártunk Erdélyben és az ottani nagyszerű élményeket rajzoltam, festettem meg.”
Ezekből a művekből egész sorozatokat láthatunk, az Aranyossy Napok részeként elmaradhatatlan képzőművészeti kiállításon, amelynek a Ginkgo Sas Hotel különtermében március 23-án délután volt a megnyitója. A tárlaton a vegyes technikával készült alkotások között dominálnak a tollrajzok. Amikor erre rákérdezünk, mosolyogva mondja: „Mindig nálam van a tollam! De tényleg! Meglátok valamit, ami megfog, már rajzolom is. Én már nem fogok megváltozni Ez az életem és még annyi minden van, amit szeretnék vászonra vinni.” mondja lelkesen a megnyitó után Szenténé Kálvai Mária.
Hódmezővásárhelyen a képzőművészeti munkássága mellett, pedagógusi tevékenységéről is ismert és elismert, hiszen a város nevelésügyének szolgálatáért érdeméremmel is kitüntették. Évtizedeken keresztül a megyében ő látta el a szakfelügyelői feladatokat.
A kezdetekről kérdezve elmondta, nagyapja ösztönözte, hogy legyen rendes foglalkozása, így aztán pedagógus lett belőle. „Amióta az eszemet tudom, festőművésznek készültem, a tanári pálya mellett festettem, 1958-ban már volt kiállításom. Elhívtak több helyre külföldre is. Kaptam szakmai díjakat is, közülük nagy örömömre, legutóbb az Alkotó Pedagógusok Díját kaptam.”mondta Szenténé Kálvai Mária.
A Ginkgo Sas Hotel különtermében látható kiállítása derűs színvilágú, hangulatos, közérthető. Képeit nézve Eugène Delacroix francia festő megfogalmazása juthat eszünkbe: „A kép első kötelessége, hogy ünnep legyen a szem számára.”