
A csillagászok megerősítették, hogy a korábban felfedezett Kepler 22-b jelű bolygó az első a sorban, amelyen valóban kialakulhatott élet. A mostanában csak 'Föld 2.0' néven emlegetett bolygón 22 Celsius-fok az átlaghőmérséklet, azt azonban egyelőre nem tudni, hogy főként gázból, sziklából vagy vízből áll-e az anyaga.
A Kepler 22-b mintegy 600 fényévnyire fekszik tőlünk, és a tudósok nagy csodálatára sok tulajdonsága szinte teljesen azonos a Földével. Bolygónkhoz hasonlóan egy csillag lakható zónáján belül helyezkedik el, mérete azonban a 2,5-szerese a Földének - írja a BBC Science and Environment News.
A különbségek a két bolygó között szinte elenyészőek: a Kepler 15 százalékkal közelebb helyezkedik el a csillagához, mint a Föld a Naphoz, ugyanakkor 25 százalékkal kevesebb fény jut el a felszínére. Ennek köszönhetően az átlaghőmérséklet kellemes, 22 Celsius-fokos marad, egy év pedig 365 nap helyett csak 290 napig tart.
A Kepler 22-b az első, amelyről a csillagászok valóban úgy hiszik, hogy kialakulhatott rajta élet, többek között amiatt, hogy felszínén - a hőmérsékletnek köszönhetően - létezhet folyékony halmazállapotú víz. További 48 hasonló bolygó vár azonban még osztályozásra, amelyekről akár a közeljövőben szintén kiderülhet, hogy az élet jeleit hordozhatják magukon.