A felújítása után az évek, évtizedek óta ott alkotó művészek sem fognak ráismerni a Kohán György utcai Kollektív Műteremre.
Fotók: VH
Január 11-én megkezdődött a Kertváros egyik jellegzetes épületének felújítása, amely a külső megszépülése mellett, sok beltéri újdonsággal kerül vissza ismét a vásárhelyi képzőművészek birtokába.
Mint arról tavaly júliusban, a felújított Mártélyi Alkotóház átadásakor írtunk, Halász János kultúráért felelős államtitkár egy sajtótájékoztatón bejelentette az alkotóházak rekonstrukciós programja a hódmezővásárhelyi alkotóházak, valamint a hódmezővásárhelyi művésztelep felújításával folytatódik.
Ez most el is kezdődött és a kivitelező, Bozó-Architektúra Kft. építésvezetőjétől a Vásárhelyi Hírek megtudta, a szeptember 30-i határidőnél előbb, még a nyár közepén végezni akarnak. Mint mondta, kapóra jött az enyhe időjárás. Jelenleg is serényen dolgoznak, a külső falak szigetelésével párhuzamosan a belső terek, a szaniterhelységek kialakításán dolgoznak.
Burus Tünde a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. (MANK) - az épületek tulajdonosa - stratégiai igazgatója a Vásárhelyi Híreknek elmondta, a 330 millió forintos beruházással a Kollektív Műterem mellett, a Virág utcai Alkotóház teljes rekonstrukciójára is sor kerül.
A Virág utcai Alkotóházban a századelős polgári hangulat kiemelt érték, melyet megtartanak eredeti állapotában. Ma már kevesen tudják, hogy a ház a nagyon jó hírű dr. Wirth Márton főorvos háza volt, amelyet 1911-ben építettek és amelyet - nagy művészetszerető emberként - a városra hagyott.
A szinte megépítése óta érintetlen épület mind az 5 szobájához fürdőszobát építenek, burkolat- és padlócsere lesz, felújítják a fűtést, a gáz- és vízvezetékeket, azzal együtt, hogy a főépület funkcionálisan változatlan marad. A kertben lévő melléképületet bővítik. Mint megtudtuk, a felújítás mellett is a háznak, az enteriőrnek és a kertnek megmarad az a sajátos hangulata, amelyről a művészvendégek, a szimpóziumok idején ott megszálló hazai és külföldi alkotók elragadtatva beszélnek.
„Nagy öröm számomra, hogy Hódmezővásárhely 60 év megteremtett képzőművészeti értékeinek folytonosságát rejti magában az épületek felújítása”- mondta Rapcsák Katalin alkotóház és művészeti telepvezető, aki 2006-tól segíti a helyi és a városba érkező képzőművészeket.
Mint mondta az 1953 májusától működő Tükör utcai alkotóház, a Gosztonyi utcai és a Kohán György utcai műteremlakások, a Mártélyi, a Virág utcai alkotóházak és a Kollektív Műterem együttesen óriási lehetőség arra, hogy Vásárhely képzőművészeti fellegvár legyen.
„Érdemes azon is elgondolkodni, hogy meghívhatunk a Képzőművészeti Egyetemről frissen kikerült fiatal alkotókat, felpezsdülhet a művészeti élet a Kollektív Műteremben, ahová majd már a művészetet kedvelő vásárhelyieket kisebb kamarajellegű bemutatókra, kiállításokra hívhatjuk meg.”- mondta Rapcsák Katalin.
Valóban a Kohán György utcai házra, felújítása után az évek, évtizedek óta ott alkotó művészek szinte rá sem fognak ismerni. A 4 műterem térelosztása változik, a fűtéskorszerűsítés mellett, új burkolatot kap, és ami a lényeg: - mint képeinken is látható - az egykori veranda átalakításával, kibővítésével egy új közösségi tér jön létre, amely a hangulatos udvarral együtt alkalmas lesz képzőművészeti, kulturális programok lebonyolítására.
Kapcsolódó cikkünk: