

Az elmúlt öt évet foglalja össze az új almanach, amelyben a tudományos igényességgel megírt tanulmányok, múltidézés, az iskola közösségi és sporteredményei, képzőművészeti alkotások gyűjteménye található.
Fotó: VH
A kiadvány mind a borító, mind a lap- és nyomdai minőségét tekintve méltó a tartalomhoz. Kereskedelmi forgalomban nem, csak az iskolában kapható. A bethlenes diákok karácsonyra ajándékként vihetik haza.
Öt év százhetven oldalon, ezer színnel, a könyvet ezzel az ajánlással adta közre a hódmezővásárhelyi Bethlen Gábor Református Gimnázium. Azonban hozzá kell tenni, maga a kötet minőségi nyomdai kivitele is figyelemre méltó.
Simon Ferenc szerkesztette kötetbe a tudományos igényű tanulmányokat, a szépirodalmi szövegeket, kordokumentumokat.
A Tanulmányok című fejezetben a tantestület írásra vállalkozó tagjai saját tantárgyuk szerinti témákkal foglalkoznak. Így például, Dr. Hamvas Endre Ciceróról, Dr. Czeglédi Sándor a latinos műveltségről, míg a Berecz János—Nagy Tibor szerzőpáros az iskola patinás fizikaszertárának kincseiről értekezik
A Soli Deo Gloria fejezetben az iskola teológus tanárai szólalnak meg. Bán Csaba lelkész, vallástanár és Dr. Kádár Péter igazgató Pákozdy László Mártont méltató előadása mellett, Máté István a megtérésről, Könyves Péter katolikus hittanár pedig a Szentlélek munkájáról írt dolgozata olvasható itt.
A szöveg öröme című részben Simonné Bereczki Sára (alias Borbás Rozália) közöl szépprózai írásaiból, Juhász Szabó Katalin pedig versével mutatkozik be. A Múltunk emlékeiből cím alatt az iskola korábbi igazgatóiról, tanárairól, ill. igazgatóitól találunk írásokat. Így például Grezsa Ferencről, Sipkáné Serfőző Rózsáról és Körtvélyessy Lászlóról olvasunk méltatást. E rovat szerzői között találjuk — mások mellett Földesi Ferenc és Faragóné Szénásy Emese korábbi igazgatókat.
Az Iskolai adatok és a Dokumentumok című fejezet a gimnázium elmúlt éveinek fontosabb adatait és érettségizett diákjait örökíti meg, név szerint is felsorolva a díjazott, kiváló tanulókat. Ugyanitt beszámolót találunk Polányi Géza és Balogh Imre testnevelő tanárok tollából az iskola kosárlabda–eredményeiről és egyéb sportsikereiről. Érdemes átnézni annak a másfél évtizednek a krónikáját is, amely a hagyományos Tornyai Sándor Fizikai Feladatmegoldó verseny történetét foglalja össze.
A tanári írásművek mellett a diákok képviseletében Horváth Tamás Arpádházi Szent Kingáról írt színdarabja és Donnák János Metamorfózis című írása olvasható. A kötetet negyvennégy diák-képzőművészeti alkotás, fotó, akvarell, grafika és montázs ékesíti, amelyeket Pető Zsuzsa rajztanár válogatott több év szakkörének terméséből.
A kötet utolsó húsz oldalán, a diákok műveiből összeállított grafikák, festmények, fotók látványa, egy képzőművészeti kiállítási katalógust idéznek. Azt az érzést keltve, szívesen megnéznénk ezeket a műveket a valóságban is.