
A Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ évkönyve, a Hombár legújabb számának bemutatója június 29-én, szerdán 17 órakor lesz az Emlékpont előadótermében. Az érdeklődők a kiadvány ismertető estjén egy különleges, egyszeri kiállítást is megtekinthetnek.
Képünkön Nagy Imre múzeumigazgató, mögötte Csányi Viktor régész
A vásárhelyi múzeumi szervezet évkönyve, a 16 szerző írását közli közel háromszázötven oldalon. A kötet szerkezete az évkönyvek klasszikus struktúráját követi: a nagy gyűjteményi köröknek megfelelően oszlik fejezetekre.
A régészek és restaurátorok az elmúlt évek feltárásait és az ásatási anyagok feldolgozását mutatják be. A néprajzi rész középpontjában a 20. századi Vásárhely művészi kerámiakultúrája áll, de megismerhetők az Árpád utcai Tájház múzeumpedagógiai tevékenységei is. A művészettörténetről szóló írások a vásárhelyi művészvilág klasszikus alakjai köré épülnek: Endre Béla ismeretlen portréja, valamint Tornyai János festőművész és Kiss Lajos néprajztudós levelezése szerepel a Múzeumi Műhely 6. számában. Igen sokrétű és terjedelmes anyag állt össze az évkönyv történeti részében, amelyben döntően az Emlékpont munkatársai tárják az olvasók elé az elmúlt évek helytörténeti kutatási tevékenységüket, színes, érdekfeszítő publikációkban.
Az olvasó megismerheti az első magyar szamizdat folyóirat, a vásárhelyi Képírás állambiztonsági (háttér)történetét, de megtudhatja azt is, hogy milyen következményei voltak a részeg kocsmai elszólásoknak és gyalázkodásoknak a negyvenes évek végén a susáni Fapados kocsmában.
Fotó: VH