
Vásárhelyi olvasóinkat talán meglepheti, hogy a Szántó Kovács János utcában a Szegfű utcai átjáróháznál volt az egyik konspirációs – az ügynöki jelentésekben Tiszavirág fedőnevű - lakás, az úgynevezett T-lakás, ahol az ügynök és a tartótiszt találkozott.
Fotók: VH
Ez nem fog kiderülni, az április 14-én, az Emlékpontban nyíló ’Megfigyelt művészet’ című kiállítás anyagából, de Blazovich Péter igazgató közlése szerint viszont 6 olyan egykori III/III-as ügynök anyaga került elő, akiknek a neve meglepetésként hathat. Ők a vásárhelyi művészvilág, a nemcsak helybeli művészekből, költőkből, festőkből álló körnek a megfigyelését végezték, akiknek Galyasi Miklós igazgató hathatós támogatásával, a Tornyai János Múzeum volt a kedvelt összejöveteli helye. A kör aztán vonzotta a vásárhelyi iskolához kötődő fővárosi festőket, szobrászokat, grafikusokat is. Ezáltal az alföldi művészet egyfajta fórumává vált.
Mint azt az április 5-én tartott sajtótájékoztatón az Emlékpont igazgatója elmondta, a most nyíló kiállítással szeretnék megmutatni, hogyan gondolkodtak a művészek és hogyan gondolkodott a rendszer.
Mészáros Tamás a múzeum történésze a sajtó képviselőinek elmondta, a kiállítás egyedi tematikájú és megoldásokat tartalmazó tárlata az 1960-as évek vásárhelyi művészetét egy különleges szemszögből, állambiztonsági jelentéseken keresztül tárja a látogatók elé. A kiállítás elsőként mutatja be Magyarországon egy vidéki város útkereső értelmiségének, művészeknek, és azok szellemi műhelyeinek tevékenységét, méghozzá az állambiztonsági szolgálatok szemüvegén keresztül. A kiállítás része, a 60-as évekbeli berendezett konspirációs lakás, amelynek a célja elsősorban, hogy a kiállítás látogatót ráhangolja a témára.
A kiállítás és az Emlékpont Múzeum tevékenysége, mindenképpen különleges és egyedülálló, hiszen mint azt a téma iránt érdeklődők tapasztalhatták, a rendszerváltás előtti évtizedek hódmezővásárhelyi, régiós ügyei mellett, országos ügyeket is feldolgoznak, adott összegzést a múzeum kutatómunkájáról Blazovich Péter igazgató.