
Benyújtotta a kormány azt a törvénytervezetet, amely a korábban megyei, 2013-ban a városi önkormányzatokhoz átkerülő múzeumok és könyvtárak sorsát hivatott rendezni. A sok részletre kiterjedő szabályozásból azonban kihagyták a legnagyobb konfliktus megoldását: a döntést arról, mennyi pénzt és milyen módon elosztva kapjanak a városok, amelyeknek kéretlenül is odaadták ezeket az intézményeket.
(Fotó: VH archív)
A probléma előzménye, hogy a régebben megyei könyvtárakat és múzeumokat a tömegesen csődveszélybe sodródott megyéktől gyakorlatilag minden más feladattal együtt elvették 2011 végén, és az állam magára vállalta a működtetést. Néhány hónap elteltével kiderült, hogy az államnak sem éri meg ez, ezért megszületett a döntés, hogy 2013-tól a városoké a feladat. A vita arról folyik azóta is, hogy milyen módon segítse ki az állam a településeket. A költségvetésben szerepel egy 5 milliárdos szám, ám ez az országos összesítés. Jóval fontosabb kérdés az, hogyan osszák el az érintett városok közt ezt.
Az új törvényjavaslat nem sokkal oszlatta a ködöt. Két pontosítás történt a korábbiakhoz képest: egyrészt leírták, amit sejteni lehetett, hogy az intézmények teljes személyi és tárgyi állománya, valamint pénze térítésmentesen a városoké lesz, másrészt tisztázták, hogy 18 megyében a megyeszékhely, illetve Pest megyében Szentendre önkormányzatának feladata lesz a fenntartás. A pénz elosztásáról azonban csak annyi derül ki, hogy a költségvetés végleges változatában kell szerepelnie a kérdés rendezésének.
A kormány így időt nyert, ám a fő kérdés még nyílt maradt. A VG úgy tudja, tárgyalások zajlanak a megyeszékhelyekkel, amelyben megegyezést előbb a nyár végéig ígértek – most akár ősszel is vitázhatnak. Megyénként 100-150, de a legtöbb múzeumot fenntartóknál akár 3-400 millió forint sorsa lehet a tét évente.