
Az LMP szerint Lázár János "közpénzből tőzsdézett" a város rábízott vagyonával. Erre közleményben reagált a polgármester. A város főjegyzője sajtótájékoztatóján határozottan visszautasította a tőzsdézést. Közben a közgyűlés zárt ülésen határozott a kötvényügy folytatásának lépéseiről.
Szilágyi Péter, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője pénteken, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján azt mondta, Lázár Jánost politikai felelősség terheli tetteiért, amik után szerinte a kormányoldal már soha többé nem emelheti fel szavát hitelesen a "spekulatív tőkemozgások" ellen, írja az MTI.
Lázár János 2007-ben személyesen dicsekedett azzal, hogy több mint egymilliárd forintos hasznot hozott Hódmezővásárhelynek az árfolyamnyereségre spekulálással - emlékeztetett. Az LMP politikusa elfogadhatatlannak nevezte, hogy a Fidesz képviselőcsoportjának vezetője a kétharmados parlamenti többség tudatában "zsarolja" azt a bankot, amellyel szerződésben áll az általa vezetett város. Mint mondta, nagyon álságos, hogy Lázár János a saját hibájából eredő árfolyamveszteségért már nem vállalja a felelősséget.
Az ellenzéki képviselő ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a bankok felelőssége mellett sem szabad elmenni, ugyanis a pénzintézetek is tehetnek egyes önkormányzatok eladósodásáért. Szilágyi Péter szerint azonban nem lehet egyenlőségjelet tenni a közé, amikor egy kistelepülés saját fenntartása miatt kénytelen hitelt felvenni, vagy amikor az önkormányzatok "különböző spekulatív mozgásokkal" igyekeznek tovább növelni a beruházásaikra felvett hitelt. Kiemelte: az LMP szerint a települések gondjaira egy önkormányzati kockázati alap felállítása jelentené a megoldást, amelyben az önkormányzatok közösen állapodhatnának meg a számukra kedvező feltételekben. Szilágyi Péter arra kérte Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztost, vizsgálja ki frakcióvezetője és a hódmezővásárhelyi közgyűlés elmúlt években tett gazdasági lépéseit. Felidézte továbbá, hogy az LMP korábban - Lázár Jánoshoz hasonlóan - felvetette egy az önkormányzatok eladósodottságával foglalkozó parlamenti vizsgálóbizottság felállítását.
Lázár János Hódmezővásárhely polgármestere közleményben reagált az LMP február 3-án tartott sajtótájékoztatóján elhangzottakra.
Szívesen elmagyarázom Szilágyi Péternek, és amennyiben még van, az LMP frakciónak is, hogyan működik egy város, és mi egy polgármester feladata és kötelessége- kezdi közleményét Lázár János.
Polgármesterként a képviselőtestület jóváhagyásával jártam el, amikor az árfolyamok kedvező mozgását kihasználva nyereséget realizált a város a kötvényhez kötődő határidős opciós ügyletekkel. Ebben az Erste bank javaslataira, tanácsaira és szolgáltatásaira támaszkodtunk, a hasznon pedig osztoztunk a pénzintézettel. Az Állami Számvevőszék részletesen megvizsgálta és törvényesnek találta mind a kötvény kibocsátásának menetét, mind annak felhasználását, mind pedig a pénzügyi műveleteket, amelyek mintegy 1,8 milliárd forint hasznot hoztak a városnak. Az árfolyamnyereséget realizáltuk és ezzel csökkentettük a város adósságát. Nem a tőzsdén, hanem a pénzpiacon.
A hódmezővásárhelyi önkormányzat által kibocsátott kötvényt soha nem jegyezték a tőzsdén, a kötvényből befolyó pénzt soha nem fordította a képviselőtestület tőzsdei műveletekre. Szilágyi Péter és az LMP tehát hazudik, és a bank érdekeit képviselve támadja Hódmezővásárhely városát.
Szeretném továbbá részletesen ismertetni mi történt 2008-ban, mikor Hódmezővásárhely Önkormányzata a svájci frank alapú kötvényt forint alapú kötvénnyel akarta kiváltani, mert a pénzintézet sajtóban megjelent hazugságai ellenére a tranzakció az Erste Bank hozzáállása miatt hiúsult meg.
Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata az Erste Bank vezérigazgatójával és önkormányzati üzletág vezetőjével folytatott hosszas tárgyalásokat követően 2008. július 11. napján levelében is megkereste az Erste Bankot azzal, hogy a 2006-ban kibocsátott Hódmezővásárhely I. kötvényt forint alapú, illetve multicurrency típusú kötvénnyel kívánja kiváltani. Ekkor a CHF árfolyama a kötvény kibocsátásakor 173 forintos árfolyamhoz képest 20-30 forinttal alacsonyabban volt. Az Erste Bank 2008. július 30. napján kelt válaszlevelében kérte a Közgyűlés által elfogadott féléves beszámolót. Önkormányzatunk másnap, tehát a 2008. július 31-én kelt és ugyanezen a napon postára adott levelével megküldte a kért dokumentumokat, egyúttal kérte az Erste Banktól a soron kívüli eljárást. Majd eltelt két hónap válasz nélkül. A 2008. szeptember 19. napján kelt levélben önkormányzatunk kérte, hogy a levél kézhezvételét követő 8 napon belül jöjjön létre megállapodás. A válasz végül 2008. októberére érkezett meg, a város közgyűlése ekkor döntést is elfogadott arról, hogy milyen feltételekkel váltja ki a svájci frank alapú kötvényt forint alapú kötvénnyel, ekkorra azonban a svájci frank árfolyama olyan mértékben megerősödött, ami veszteségessé tette volna a tranzakciót. A város így végül elállt az ügylettől.
Szeretném felhívni a figyelmet, hogy 2006-ban a kötvény kibocsátásakor a folyamatban szervezőként részt vevő Erste Bank az ajánlattételétől számított két héten belül lejegyezte a kötvényt, sőt, annak ellenértékét átutalta a város számára! 2008-ban ezzel szemben hónapok teltek el válasz nélkül! A devizaalapú kötvény kiváltása forintalapú kötvénnyel csak és kizárólag az Erste Bank negatív magatartása miatt hiúsult meg milliárdos károkat okozva ezzel városunknak.
Hódmezővásárhely megválasztott polgármestereként szeretnék mindenkit tájékoztatni arról, hogy a kötvény kibocsátását és a városnak nyereséget hozó határidős opciós ügyleteket magam kezdeményeztem, és kértem a képviselőtestület hozzájárulását. Meggyőződésem, hogy polgármesteri eskümből fakadó kötelességem szerint jártam el, ezért minden felelősséget vállalok. Amennyiben a bank nem csak a kötvény kibocsátásakor, hanem azt követően is partnere marad a városnak, mindketten jobban jártunk volna- zárja közleményét Hódmezővásárhely polgármestere.
Szintén pénteken délután egy rögtönzött sajtótájékoztatón dr. Korsós Ágnes a város címzetes főjegyzője határozottan visszautasította mind a maga, mind munkatársai nevében, hogy a város tőzsdézett volna a vásárhelyiek pénzével. Korsós Ágnes kijelentette ÁSZ-vizsgálat is alátámasztotta, hogy a közgyűlés döntéseinek megfelelően, a jogszabályoknak betartásával jártak el.
Február 2-én Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlése zárt ülésen tárgyalta meg a kötvénykibocsátással kapcsolatos teendőket.
Az ott született határozat értelmében, az Erste Bank Hungary Zrt. által lejegyzett Hódmezővásárhely I. kötvénnyel kapcsolatban intézkedési tervet hagytak jóvá. Ezek szerint a közgyűlés felhatalmazza a polgármestert, hogy amennyiben szükségesnek ítéli, folytasson egyeztetéseket az Erste Bank Hungary Zrt. vezetőivel, valamint tegyen meg minden szükséges és lehetséges intézkedést annak érdekében, hogy a CHF/HUF árfolyam különbözetéből eredő veszteségek viseléséből az Erste Bank Hungary Zrt. is vállaljon részt.
Arról is döntés született, hogy a közgyűlés támogatja és felhatalmazza a polgármestert, hogy szükség esetén forduljon az igazságszolgáltatáshoz, valamint kérje a Magyar Országgyűlés, illetve Magyarország Kormánya segítségét.
Mint arról már többször írtunk, a hódmezővásárhelyi önkormányzat tavaly december 29-én fordult levélben az Erste Bankhoz a 2006-ban zárt körben kibocsátott svájci frank alapú kötvény kapcsán keletkező árfolyamveszteség megosztását kérve a pénzintézettől. Az önkormányzat 2006-ban 694 darab 100 ezer svájci frank névértékű kötvényt bocsátott ki. Az akkor 173,41 forintos árfolyamhoz képest decemberben a svájci frank árfolyama meghaladta a 251 forintot.