
Az új tantárgy ez év szeptemberében az általános iskolák első és ötödik évfolyamában kerül bevezetésre. A többi évfolyam tanulói felmenő rendszerben kapcsolódnak majd be.
"Nagyot hibáztunk és visszaszívjuk az egészet" - e szavakkal vonta vissza az ATV Egyenes Beszéd című műsorában az erkölcstanról szóló javaslatot a Magyarországi Szülők Országos Egyesületének (MSZOE) elnöke.
A MSZOE korábban ugyanis azt javasolta, hogy az erkölcstan tantárgy oktatására csak erős hivatástudattal rendelkező és feddhetetlen életmódot folytató pedagógusokat lehessen alkalmazni. Olyat, aki példás családi életet él, nem elvált, nem él élettársi kapcsolatban és legalább egy, házasságban született vagy örökbe fogadott gyermeket nevel, nincs káros szenvedélye, nem dohányzik, nem alkoholizál, mentes a szexuális aberrációktól, otthonában sem néz szexfilmeket.
Azt egyelőre tehát nem lehet tudni, kell-e különleges feltételeknek megfelelniük a jövőben erkölcstant oktató pedagógusoknak. Hoffmann Rózsa köznevelésért felelős államtitkár Balatonkenesén, országjáró körútjának március 1-jei, utolsó állomásán elmondta: továbbképzéseket szervez a tárca az erkölcstant oktató pedagógusoknak annak érdekében, hogy módszertanilag felkészültebbek legyenek, és ismerjék a vonatkozó szakirodalmat.
Hoffmann Rózsa arra is felhívta a figyelmet, hogy erkölcstant azoknak a pedagógusoknak kellene oktatniuk, akik ezt szívesen teszik.
Minden gyerek saját vallásának megfelelő hittanórára járhat, illetve választhat hittan- és erkölcstanóra között.: továbbképzéseket szervez a tárca az erkölcstant oktató pedagógusoknak annak érdekében, hogy módszertanilag felkészültebbek legyenek, és ismerjék a vonatkozó szakirodalmat.
Rétvári Bence szerint a hittan és az erkölcstan oktatásának bevezetésével nagy hiányosságot pótol a kormányzat, a környező államok közül ugyanis sok országban ez már létező lehetőség. A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) alelnöke a március 2-án rendezett Oviparádé című kerekasztal-beszélgetésen emellett kiemelte: az oktatásnál a valós vallási viszonyok jelennek majd meg, a szülők szabadon dönthetnek. Mint mondta: senki nem akar senkit befolyásolni abban, hogy milyen világnézetű legyen, senkinek nem lesz kötelező katolikus hittanra járnia. Aki szeretné, annak a saját egyháza megszervezi a hittant az állam által biztosított keretek között.
Hangsúlyozta: egyházi kérésre arra törekednek, hogy aki iskolán kívül részt vesz hittanoktatáson, az kiváltsa majd az intézményi részvételt. A tervek szerint választhatnak a szülők, hogy hittan- vagy erkölcstanórára járatják gyermeküket, mely intézkedés az alelnök szerint nem ütközik alaptörvénybe
Március 3-án Magyarország összes római katolikus templomában a szentmisén olvasták fel a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia körlevelét, amelyben a szülőket is megszólították: Kedves Szülők! Isten rátok bízta gyermekeitek nevelését. Őszintén kívánjátok, hogy boldogok legyenek. Ehhez pedig nemcsak a fizikai jólét, nemcsak a tudományok és művészetek ismerete és a sport szeretete tartozik hozzá, hanem – és főként – az is, hogy megtalálják helyüket a világban és Istennel minél szorosabb kapcsolatba kerüljenek. Ennek egyik eszköze az iskolai hitoktatás. Ne felejtsük el azonban, hogy egyedül az iskolai hittanra való beíratás még nem elegendő a teljes vallásos neveléshez. Szükség van a családban végzett közös imádságra. Fontos, hogy lehetőleg közösen vegyen részt a család a vasárnapi szentmisén és a gyermekek időben felkészüljenek az első gyónásra, az elsőáldozásra és a bérmálásra is.