
Szeptember 28-án máskor nem látogatható különleges helyszínekkel, érdekes kísérletekkel, hihetetlen programokkal vár a legnagyobb tudományos ismeretterjesztő fesztivál! Találkozhat a kutatókkal, kipróbálhatja eszközeiket, megvizsgálhatja találmányaikat, megismerheti munkájukat és persze akár aktív kísérleteket is végezhet.
Képünk a tavalyi Kutatók éjszakáján készült (Fotó: VH)
Ez utóbbi volt az egyik legnépszerűbb a hódmezővásárhelyi Mezőgazdasági Karán. Na és persze a lézeres lövészet. „Idén nincs előzetes regisztráció, az előcsarnokban a kar hallgatói segítenek az egyes helyszínek közötti eligazodásban” kezdte a tájékoztatást Dr. Horváth József a Kar tudományos dékánhelyettese.
18 órától 23 óráig, 9 különálló programmal készülnek, amelyek mindegyike közvetlenül kapcsolódik a kar tudományos és oktatási profiljához. Ezek közül lesz könnyedebb „hangvételű” teszt, vagy éppen egy kis kézügyességet is igénylő laborkísérlet. Horváth József azt is elmondta, évek óta a kari nyílt napok egyik legnépszerűbb „játéka” a lézeres lövészet, a Kutatók éjszakáján is várja a fiatalokat. A mozgó vadállatok virtuális vadászata közben, a program értékeli a lőteljesítményt. A sikerélmény érdekében, ha kell, különböző beállítási lehetőségeket lehet választani.
Tavaly a Kutatók éjszakájának egyik legnagyobb sikert aratott programja az állatpreparálás volt. Valószínű idén sem lesz ez másként, ezért egymást követően ismét két előadás, bemutató lesz pénteken este.
A szervezők remélik, idén visszajönnek azok is, akik 2011-ben a Mezőgazdasági Kar egyik laboratóriumában ez éjszaka folyamán úgynevezett in vivo és in vitro dísznövényeket szaporíthattak, amit természetesen haza is vihettek. Hogy növényeik mekkorák lettek, megtudják ha ismét eljönnek péntek este.
A vállalkozó kedvűek idén is többféle dísznövényt szaporíthatnak, munkájuk eredményét hazavihetik.
Mivel dolgozott Szent-Györgyi 80 évvel ezelőtt? Hát persze hogy a paprikával. Most közvetlenül is bepillantást nyerhetnek a Nobel-díjas tudós paprikakísérleteibe, különleges zöld- és pirospaprika kóstolóval egybekötve. Horváth József elmondta még, többek között érdekes előadást hallhatnak az Alföld nagyvadjáról, az őzről és a trófeabírálat különleges ismérveivel is megismerkedhetnek.
Állattartó gazdálkodóknak, otthon hobbiállatot tartóknak, természetjáróknak, kirándulóknak lehet érdekes Pinnyei Szilárd előadása, amelyet az állatról emberre terjedő megbetegedésekről tart. A témák közt érintve az „örökzöld” kullancsot és a szomszédos Szerbiában már több megbetegedést okozó Nyugat afrikai lázat terjesztő szúnyogot.
A Kutatók Éjszakáját idén hetedik alkalommal rendezik meg Európában és Magyarországon az Európai Bizottság támogatásával. A Budapesten és több vidéki városban ezen az estén zajló események célja, hogy az érdeklődők megismerhessék az egyetemekben, kutatóintézetekben folyó munkát, az egyes tudományterületek érdekességeit, találkozhassanak a kutatókkal.
Videó tudósításs a Mezőgazdasági Kar 2011-es Kutatók éjszakájáról ITT!