










Nézze meg videó összeállításunkat ITT!
Talán a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karának szervezői sem számítottak arra, hogy a Kutatók Éjszakájának legnagyobb sikere, egy viszonylag speciális természettudományos terület lesz. Ugyanis kicsinek bizonyult az a laboratórium, amelyben az állatpreparálás elméletével és gyakorlatával ismerkedhettek a Kutatók Éjszakájának résztvevői. Igaz ettől lett, mint az képeinken is látható, valamiféle bensőségesebb műhelymunka hangulat, amelyben a több generációból összetevődött alkalmi kutatók egészen közelről megismerhették a tartós és esztétikus állatpreparátumok sok figyelmet, türelmet követelő munkafolyamatait. „Ez már majdnem művészet”, mondta egy fiatal lány az előadást követően, miután egy madár preparálásának minden fázisát végig nézte.
Hasonlóan sokan voltak a növényszaporítási kísérleten, ahol az érdeklődők Monostori Tamás és Lantos Ferenc segítségével, könnyen szaporítható dísznövényekből saját maguk készíthettek úgynevezett mikroszaporításos tenyészeteket illetve hagyományos szaporítási műveleteket csinálhattak végig. Mivel ezeket a növényeket üvegben, illetve cserépben haza is vihették, az már az ő titkuk marad, mennyire voltak sikeresek a saját kezűleg végzett kísérleteik.
„A koszorúk felső pereme alól kiindulva vezetjük a mérőszalagot az ágak külső görbületén az ághegyek végéig. A cm-ben mért átlaghosszúság egynegyede a pontérték. A tized centiméter pontossággal kiszámított átlaghossz adja a lapáthossz pontszámát. A koszorúk a középvonalban körbemérjük, az esetleges beöblösödéseket meghúzott mérőszalaggal áthidaljuk. Az átlagkörméret centimétereinek száma a pontszám. Ehhez jön a tömeg és a szín után kapható pontszám.” A különleges mérés procedúrája a trófeabírálat, amelyet Pappné Nagypál Judit mutatott be, többek között egy dámszarvas agancsán. A nem hétköznapi és kevésbé ismert bírálati eljárásoknak nagyobb a tétje mint gondolnánk, hiszen a trófeák nagysága és egyéb jellemzői alapján fizetnek több tíz-, és százezer forintot, nem egy esetben milliót is meghaladó összeget a hazai és külföldi vadászok. Viszont az így meghatározott trófeák, nemzetközileg elfogadott „passzusa” hitelesíti a vadászsikert. Ezekről is szó volt a Kutatók éjszakájának szintén nagy számú érdeklődőt vonzó előadásán.
Az est folyamán, célzó készségét is bárki kipróbálhatta, a Mezőgazdasági Kar nyílt napjairól jól ismert lézeres lövészeten, egy a természetet hűen imitáló virtuális vadászaton. Aki akarta a Kutatók Éjszakáját még megspékelhette egy kis fejtörővel: növény- és rovarismereti teszttel, állatfelismerő játékkal. A vásárhelyi Mezőgazdasági Karra látogatók a végén ajándékcsomagot kaptak.