
Hódmezővásárhely szülötte, Bálint János nemcsak kiváló előadóművész, de nagy hozzáértéssel készít fuvolaátiratokat a zenetörténet más hangszerre komponált híres műveiből. 25-én este Vivaldi Négy évszak című művének átiratában is gyönyörködhetünk.
A művész a Vásárhelyi Híreknek elmondta, különösen örömteli lesz számára a hétvégi „hazai” fellépés, mert éppen ezen a héten ünnepli 50. születésnapját. Hozzátette, attól is különleges lesz a Testvérvárosok Találkozójának gálahangversenye, mert Vásárhelyen először lép fel zenekari kísérettel.
A június 25-i koncert műsoráról kérdezve, elmondta, a Liszt Ferenc Kamarazenekarral a barokk zeneirodalom legjelentősebbnek tartott Bach hat Brandenburgi versenyművéből kettőt adnak elő, először az ötödiket, majd a harmadikat. Ez egyébként műsorváltozást jelent, hiszen eredetileg a hatodik szerepelt, de mint mondta, a koncert második részében Antonio Vivaldi fuvolára átírt Négy évszakához jobban illeszkedik a III. Brandenburgi verseny.
Bálint János nemcsak kiváló előadóművész, de nagy hozzáértéssel készít fuvolaátiratokat a zenetörténet más hangszerre komponált híres műveiből. 25-én este Vivaldi Négy évszak, című művének átiratában is gyönyörködhetünk. Ez a versenymű-ciklus még a hegedűsöknek is sok nehézséget okoz mind technikailag, mind előadás szempontjából.
Hódmezővásárhelyen, a Liszt Ferenc Ének Zenei Általános iskola diákja volt. Itt kezdte zenei tanulmányait: zongorázni és fuvolázni tanult. 1975-ben felvételt nyert a szegedi Zeneművészeti Szakközépiskola fuvola szakára, ahol Dr.Sebestyén István és Lars Zoltán volt a tanára. 1979 és 1984 között a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán folytatta tanulmányait Kovács Lóránt irányításával. 1980-ban került a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekarához, amelynek 1984 és 1991 között a fuvolása volt. 1984-ben az olaszországi Anconában rendezett nemzetközi fuvolaversenyen első helyezett lett, és elnyerte a város nagydíját is. Ennek kapcsán 1985-ben meghívást kapott Ferrarába, ahol nagy sikerrel szerepelt az Aterforum Fesztiválon. 1986-ban elnyerte a Cziffra Alapítvány ösztöndíját. 1990-től a Liszt Ferenc Zeneművészeti Fősikola Szegedi Tagozatának adjunktusa. Az olaszországi rovigoi akadémia vendégprofesszora. Magyarországon rendszeresen szerepel koncerteken és a rádióban, valamint folyamatosan kap külföldi meghívásokat. 2008-ban Liszt Ferenc-díjat kapott.
Bálint János a zenélés mellett oktat is: tanított a római Respighi Akadémián, a Szegedi Zeneművészeti Főiskolán, a budapesti Zeneakadémián, az imolai Incontro Col Maestro magánakadémián, 2003-tól, jelenleg is a Detmoldi Zeneművészeti Főiskolán dolgozik.