
Nincsen annál rosszabb, mint mikor egy felnőtt, egészséges szülő úgy ébred, hogy tudja, nincs módja élelmet adni a gyerekeinek – indokolta Hegedüs Zsuzsa miniszterelnöki főtanácsadó a közfoglalkoztatási programok létrejöttének szükségességét. A Belügyminisztérium 2012. évi közfoglalkoztatási programjait kedden mutatta be a főtanácsadó Papp Károly dandártábornok társaságában.
A közfoglalkoztatás célja a leginkább leszakadó térségeken élő, halmozottan hátrányos helyzetű, azaz 5000 fő alatti lakosságú településen élő, munkanélküli, többgyermekes családok munkához, élelemhez juttatása. A főként észak-keleti, keleti, dél-keleti, déli országrészre jellemző, de országosan is 47 százalékot elérő halmozottan hátrányos helyzetű családok egy főre jutó jövedelme ugyanis nem éri el a 22 ezer forintot. Őket a kormány a helyi önkormányzatok közreműködésével szeretné elérni, és rendszeres, 6-8 órás munkához, így legalább 47 ezer forintnyi jövedelemhez juttatni.
Hegedüs Zsuzsa miniszterelnöki főtanácsadó elmondta, két oldalról, lokálisan kell megtámogatni ezt a rendszerváltozás óta folyamatosan leszakadó réteget, mivel a nyomorban élő embereken még semmilyen központilag irányított szociális program vagy segély tartósan nem segített. Így tőlünk Nyugatra, például Franciaországban sem volt sikeres egyetlen központi felzárkóztató program sem –fogalmazott a főtanácsadó. A segítségnyújtás egyik formája Magyarországon a 'Minden gyerek lakjon jól' elnevezésű civil kezdeményezés programja, amely háztáji termelés alapismereteire oktatja a programban résztvevő munkanélküli szülőket annak érdekében, hogy alapélelmiszerekhez, tojáshoz, zöldségekhez hozzájussanak. Az elmúlt évben hazánk 47 leghátrányosabb helyzetű kistérségében 13 ezer családon tudtak segíteni, így 81 százalékos volt a siker. A program 2012-ben már több mint 51 ezer családot szeretne elérni az 500 fő alatti kistelepüléseken, őket a kialakult gyakorlat szerint kis haszonállatokkal (csibe, nyúl, kacsa), vetőmagokkal segíteni. A másik segítséget olyan mezőgazdasági munkák elsajátításának lehetősége képezi, amikre mintagazdaságokban kerül sor, és amikből hosszú távon egy család tovább tud lépni, például kereskedés útján. A Belügyminisztérium a megtermelt biotermények feldolgozásának képzéséről, környékbeli felvásárlásról is gondoskodik hosszú távon.
Papp Károly dandártábornok a Belügyminisztérium képviseletében ismertette a három program, nevezetesen a közfoglalkoztatás, a kistérségi Start Munkaprogram, és az önkormányzati közfoglalkoztatás végrehajtásuk fázisait és fölépítésüket. A 2011 novemberében született közfoglalkoztatási tervek végrehajtásához a költségvetés 132, 2 milliárd forintot ítélte meg, és decemberben utalta a munkaügyi központok javára. A Belügyminisztérium a múlt héten hagyta jóvá a program keretét. Az is eldőlt, hogy nem lesz négyórás munka, 2012-től kizárólag 6 vagy 8 órában lehet majd közmunkát vállalni.
A közmunkaprogram kiköti, hogy az önkormányzatoknak legalább három területet kell fölajánlaniuk a munkába állók számára. A gyakorlatban valójában ennél is több, 4-5 lehetőség közül válogathatnak a közmunkások. A fölkínált területek a vízügyi (például Duna-rehabilitációs) munkák, erdőtelepítés, útkarbantartás, parlagfű-irtás. De a közfoglalkoztatók között van országos közműkezelő cég, nemzeti parkok, az Országos Rendőr-főkapitányság, az országos katasztrófavédelem, a Magyar Államvasutak. A közmunkaprogram összesen nagyjából 206 000 embert érint jelen pillanatban.
A második program, a Start Munkaprogramban pillanatnyilag 1816 önkormányzat vesz részt 68 ezer emberrel, és 7-féle munka elvállalására ad lehetőséget. Köztük mezőgazdasági munkák, közutak karbantartása, patakmedrek tisztán tartására, biomassza-kazán létesítésére és működtetése szerepel. Ennek a programnak előnye, hogy az önkormányzatoknak nem kell önrészt biztosítaniuk a foglalkoztatáshoz, ugyanakkor sajátos vidékfejlesztési harmonizációt tesz lehetővé.
Az önkormányzati közfoglalkoztatás mezőgazdasági képzést, növénytermesztést, állattenyésztést, növénynemesítést foglal magában. A mintagazdaságok fönntartásában több ezer diplomásra, főként munkanélküli tanárokra számítanak.
Az OrientPress Hírügynökség Papp Károly rendőr, dandártábornokot kérdezte a diplomások foglalkoztatásának célkitűzéséről.
- Hogyan képzelték el a diplomások közfoglalkoztatását? Milyen csoportra gondoltak?
- Mezőgazdasági képzésbe, elméleti és gyakorlati oktatásba vonnánk be diplomás, munkanélküli tanárokat és szakembereket.
- Mit tanítanának konkrétan?
- Állattenyésztést egyéves képzés formájában, növénytermesztést másfél éves képzésben, illetve mindkettőt egy 2 éves oktatási program keretében. Ezekbe a képzésekbe már bekapcsolódtak középiskolák, főiskolák.
- Mire ad majd lehetőséget ez a képzés?
- A képzés elvégzésével a tanulók tanúsítványt kapnak az elvégzett tanulmányokról és a gyakorlati munkáról. A mintagazdaságokban elsajátított gyakorlat pedig segíthet elhelyezkedni a munkapiacon, illetve megadja a saját, háztáji gazdálkodás elindításához szükséges ismereteket.
- Mi a sorsa a mintagazdaságokban megtermelt terményeknek?
- A közétkeztetésbe forgatnánk be a megtermelt javakat.