
Összeszedtük a már ismerhető eljárásrendet, hogyan is alakulnak a felvételik, a 2014. szeptemberben valamilyen iskolát kezdők számára.
A 6 és a 8 évfolyamos gimnáziumokba, a 9. évfolyamra és az Arany János Tehetséggondozó Programba jelentkezők is 2014. január 18-án 10 órától vizsgáznak. A pótló írásbeli vizsga időpontja január 23-án 14 óra - ezt azok írhatják meg, akik az előző írásbelin alapos ok miatt nem tudtak részt venni. A vizsgát megismételni nem lehet.
Az eredményről a vizsgát szervező iskola február 6-ig értesíti a diákokat és a szülőket - a dolgozatokat nyolc munkanapig lehet megtekinteni, észrevételt pedig a megtekintést követő első munkanap végéig lehet tenni. Ezt az iskola három munkanapon belül bírálja el: ha a vizsgázó az eredménnyel nem ért egyet, az észrevételt az iskola továbbítja az Oktatási Hivatalnak.
Az írásbeli vizsga után, február 14-ig kell jelentkezni a kiválasztott középiskolákba: a tanulói adatlapot a felvételi központnak, a jelentkezési lapokat pedig intézményenként, a kiválasztott iskolákba kell elküldeni. A 9. évfolyamra jelentkezők esetében ezt az általános iskola intézi, az alacsonyabb évfolyamra jelentkezők pedig az oktatas.hu oldalról tölthetik le a nyomtatványokat.
A felvételről az iskola az általános iskolai eredmények alapján dönthet, vagy – a szakiskolák kivételével – figyelembe veheti az írásbeli vizsga eredményeit is. Ezeknek a feladatlapjait központilag adják ki: az az iskola, amely írásbeli vizsgát kér, szóbeli fordulót is szervezhet. Emellett a szakiskolák és a speciális – például a sporttagozatos vagy művészeti – iskolák alkalmassági vizsgát is kérhetnek, ahogy az egyházi intézményeknél is előfeltétel lehet az adott világnézet elfogadása.
A feladatok elsősorban az alapvető készségek és kompetenciák meglétét ellenőrzik. A magyarnál a tanulóknak szépirodalmi, ismeretterjesztő vagy köznapi szövegek kapcsán kell bizonyítaniuk, hogy rendelkeznek az elvárt szövegértési, szövegalkotási és íráskészséggel, illetve azt, hogy képesek alkalmazni az olyan alapvető gondolkodási sémákat, mint a rendezés, tömörítés vagy következtetés. A tízből kilenc feladat rövidebb, az utolsóban saját fogalmazást kell írni adott témáról és adott műfajban.
A matematikai feladatsorban a tantárgyi ismeretek mellett fontos szerepet kaphat a feladatmegoldó készség, a problémaérzékenység, a kreativitás, a logikai biztonság, a szabálykövetés, a koncentrálóképesség. Elvárás az is, hogy a vizsgázó rendezetten és követhetően tudja megfogalmazni a feladat megoldását. A központi írásbeli vizsga a felvételi eredmény maximum 50, a szóbeli maximum 25 százalékát teheti ki.
A központi írásbeli eredményéről a vizsgát szervező középfokú iskola 2014. február 6-ig közvetlenül tájékoztatja a vizsgázókat.
A szóbeli felvételiket február 18. és március 7. között tartják, a megjelölt iskolák sorrendjén a tanulói adatlap módosításával március 17-én és 18-án, az általános iskolákban, illetve az oktatas.hu-ról letöltött nyomtatványok beküldésével lehet.
A végleges felvételi döntésről az iskolák április 25-ig értesítik a hozzájuk jelentkező diákokat és szüleiket. Azokban az iskolákban, ahova a férőhelyek kevesebb mint 90 százalékát töltötték fel, május 5. és 16. között hirdetnek pótfelvételit: ekkor már csak a felvételi kérelmet kell beadni. Rendkívüli felvételi eljárást az iskolák igazgatói augusztus 29-ig írhatnak ki.