
Háromszáz oldalas könyvet adott ki a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara, abból a célból, hogy a szerb és magyar gazdálkodók megismerjék, alkalmazzák a legkorszerűbb növényvédelmi technológiákat és szereket.
Ha a hír nem tűnik különösen jelentősnek, akkor elég az idei uborka, majd növényi csíra körül kialakult több ország, így Magyarország mezőgazdaságát is megrengető ügyre gondolnunk. Egy adott helyzetben a rosszul megválasztott technológia, vagy rovarölő szer szabálytalan használata súlyos helyzetet teremthet. Ez utóbbinál maradva, a növényvédelemben használt vegyszerek, mérgek használatát pontos szabályozók, sőt törvényi rendelkezések írják elő Szerbiában is. Az EU-s csatlakozás közeledtével Szerbiában is változnak, módosulnak az eddig használatos eljárások, szerek. Az új ismeretek elengedhetetlenek lesznek egy, a termését piacra szánó gazdálkodó számára. Ennek ment elébe a Szegedi Tudományegyetem hódmezővásárhelyi székhelyű Mezőgazdasági Kara, amikor egy EU-s, Határon Átnyúló Együttműködési projekt keretében tanfolyamokat rendezett és könyvkiadásra vállalkozott. A tanfolyamok jelentőségét Sirková Anikó, Zenta polgármesterasszonya is méltatta, annak apropóján, hogy a képzési program egyik helyszíne éppen Hómezővásárhely testvérvárosa volt.
A nemrég elkészült könyv célja elsősorban, hogy az ingyenes tanfolyamra jelentkezett magyar és szerb gazdák annak végén, az addig tanultakat könyv alakban később is használhassák, mondta Barna Péter a Mezőgazdasági Kar Továbbképzési Osztály és Szaktanácsadási Központjának osztályvezetője. A nagy érdeklődés miatt maximális létszámmal a Vajdaságban tartott tanfolyamot elvégzők szerb, vagy magyar nyelven ingyenesen megkapták a 300 oldalas könyvet. Az igényes, 50 színes oldallal illusztrált kötet fennmaradó példányait, szintén térítésmentesen felajánlották a vajdasági Mezőgazdasági Hivataloknak. Ezek terítése a projekttel együtt, szeptember végéig befejeződik.