
A Megfigyelt művészet című időszaki kiállításához kapcsolódóan a Rákosi- és Kádár korszak állambiztonsági szolgálatainak tevékenységéről rendez konferenciát az Emlékpont április 26-án, csütörtökön 10 órától.
A Kommunista állambiztonság a "népi demokráciától" a "létező szocializmusig" című történettudományi tanácskozáson jó néhány estetanulmányon és összefoglaló előadáson keresztül mutatják be a téma kutatói, hogy miként hálózta be a társadalmat a diktatúra "gondolatrendőrsége".
Blazovich Péter, az Emlékpont intézményvezetője az állambiztonsági múlt feltárásának nemzetközi helyzetképével vezeti fel a konferenciát.
Bank Barbara, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának levéltáros-történésze Operatív eszközök az internálótáborokban (1945-1953) címmel tart előadást. Ebben egyebek mellett a hírhedett kistarcsai internálótáborral és a recski haláltáborral kapcsolatos legújabb kutatásait fogja ismertetni.
Révész Béla, a Szegedi Tudományegyetem Állam-és Jogtudományi Karának politológusa a vásárhelyi születésű szegedi jogtudós 1951-es elítéléséről, az 1960-as kényszernyugdíjazásáról és megfigyeléséről fog beszélni A megfigyelt tudomány: Szabó József jogfilozófus megpróbáltatásai című előadásában.
Boér Zoltán budapesti történész Egy évtizeden át a magyar állambiztonság szolgálatában. (A "Sólyom" fedőnevű titkos megbízott jelentései) című előadásában egy, a '70-es években beszervezett üzletkötőről beszél, akit a hazalátogató "disszidensek" ellenőrzésével bíztak meg. A vásárhelyi állambiztonsági kutatásokat vezető Fráter Olivér történész előadásában az "Advocatus diaboli - te kiről jelentesz? - kérdésre ad választ, ismertetve egy olyan hódmezővásárhelyi ügynök "munkásságát", akinek a családtagjait is beszervezték.
Rövid szünetet követően, Filep Tibor debreceni történész Debrecen szellemi élete és a politikai elhárítás 1957-89 címmel azt mutatja be, hogy miként igyekezett a "gondolatrendőrség" ellenőrzése alá vonni az "ideológiailag fertőzöttnek" tekintett egyetemi város értelmiségét. Hálózati személyek - "fönt" és "lent" - a tiszántúli református egyházkerületben című előadásában Vincze Gábor, az Emlékpont történész-muzeológusa a református egyház 1956 utáni "behálózásáról", az egyház és az állambiztonság '60-as évekbeli kapcsolatáról beszél, különös tekintettel egy beszervezett püspök és egy lelkipásztor tevékenységére.
Mészáros Tamás, az Emlékpont történész-muzeológusa előadásában (Egy villanyszerelő és egy grafomán entellektüel: két vásárhelyi ügynök "munkássága") két olyan ügynök tevékenységét vázolja fel, akiknek a "Megfigyelt művészet" című időszaki kiállításon is olvashatóak jelentései.
Bán András történészhallgató a dél-alföldi és dunántúli Fehérgárda mozgalom közös vonásaira világít rá a Két Fehérgárda - egy koncepció? A dél-alföldi és a dunántúli Fehérgárda mozgalmak jellemzői az állambiztonsági források tükrében című előadásában.