
A november 5-én megjelent Magyar Közlöny szerint költségvetési főfelügyelőt rendelt ki a kormány több felsőoktatási intézményhez, így például azonnali hatállyal a Szegedi Tudományegyetemhez. 2012. január 1-jével pedig a Semmelweis és a Debreceni Egyetemhez.
A Magyar Közlöny szombati számában megjelent, Orbán Viktor miniszterelnök jegyezte kormányhatározat szerint az SZTE-n kívül szintén azonnali hatállyal költségvetési felügyelő érkezik a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemhez, a Szent István Egyetemhez, a Széchenyi István Egyetemhez, a Kaposvári Egyetemhez, a Magyar Nemzeti Galériához, az Iparművészeti Múzeumhoz, a Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátushoz, valamint a Pesti Magyar Színházhoz.
Ugyancsak költségvetési felügyelőt rendelt ki a kormány - de nem azonnali, hanem 2012. január 1-jei hatállyal - a Mátrai Gyógyintézethez, az Országos Korányi TBC és Pulmonológiai Intézethez, a Balatonfüredi Állami Szívkórházhoz, az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézethez, valamint a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatalhoz.
A kabinet döntése szerint Matolcsy György nemzetgazdasági miniszternek kell gondoskodnia a költségvetési főfelügyelők és felügyelők megbízásáról. Feladatuk a költségvetési források hatékonyabb felhasználásának elősegítése. Egy főfelügyelőnek vagy felügyelőnek kinevezett kormánytisztviselő egyidejűleg több intézménynél is elláthat felügyeleti tevékenységet.
TV2-nek szeptember elsején adott interjújában Orbán Viktor miniszterelnök a felsőoktatási rendszerről szólva hozzátette: a rendszer ma nem enged elegendő számban fiatalokat az egyetemek kapuin belülre, és nem ez a kormány érdeke. Ugyanakkor a kormánynak az is a célja, hogy azokról a helyekről érkezzenek diplomás fiatalok, ahol a munkaerőpiac lehetőséget kínál a megélhetéshez. Orbán Viktor szerint a cél az oktatás és a munkaerőpiac összehangolása úgy, hogy közben senkit se zárjanak el a tanulás elől, miközben azt a problémát is meg kell oldani, hogy a friss diplomások ne menjenek el külföldre.
Kérdésre válaszolva a miniszterelnök kiemelte: ez nem jelent intézménybezárásokat, hanem "azt jelenti, hogy meg fogjuk mondani, hogy mely intézményeket tudja és kívánja fenntartani az állam, és segítséget nyújt, hogyha más intézmények magánintézményként tudják folytatni a működésüket, akkor ezt megtegyék."
Ugyanebben az interjúban mondta: a költségvetési elemek zárolására már nem nagyon van mód, hiszen a közkiadásoknak elértük azt a kritikus határát, amely alá már nem mehetünk –A miniszterelnök ugyanekkor azt is hangsúlyozta: önfenntartónak kell lennie a magyar felsőoktatási rendszernek. Közben jelentős, 36 milliárd forintos forráskivonás várható az ágazatból.