A Kutatók Éjszakáját immár hagyományosan szeptember utolsó péntekjén tartják meg, az idei esztendőben szeptember 27-én várja a nagyközönséget az évről évre népszerűbb program.
Az egyetemek, kutatóintézetek, laborok mind megnyitják kapuikat a látogatók előtt, akik máskor nem látható különleges helyszíneket járhatnak be, érdekes műszereket, kísérleteket tekinthetnek meg. A szervezők célja, hogy bebizonyítsák: a tudomány vívmányai igenis kézzel foghatóak, hasznosak és akár szórakoztatóak, s a mindennapi csodák mögött álló kutatók színes, érdekes egyéniségek.
A Szegedi Tudományegyetem karai ismét gazdag kínálattal készülnek. Szemezgetve a palettáról, a Természettudományi és Informatikai Karon „Növényi hadviselés” címmel tartanak bemutatót az eddig békésnek hitt növények piszkos trükkjeiről, és nem maradhatnak el a szemléletes lézeres kísérletek sem. Az Egészségtudományi és Szociális Képzési Kar egészségkontrolljának keretében pedig képet kaphatnak egészségi állapotukról, illetve tájékoztatást az otthon is elvégezhető beavatkozásokról. A Bölcsészettudományi Karon a magyar népi gyöngyékszerek főbb típusaival és készítésük alapjaival ismerkedhetünk meg. A Gazdaságtudományi Karon bepillanthatunk az ökológiai lábnyom mérésének rejtelmeibe is, ami kifejezi, hogy adott technológiai fejlettség mellett egy emberi társadalomnak milyen mennyiségű földre és vízre van szüksége önmaga fenntartásához és a megtermelt hulladék elnyeléséhez.
A vásárhelyi Mezőgazdasági Karra kíváncsiakat is színes és izgalmas programok várják.
Többek között az állatpreparálás elméletével és gyakorlatával ismerkedhetnek a résztvevők. Bepillantást nyerhetnek a tartós és esztétikus állatpreparátumok sok figyelmet, türelmet követelő munkafolyamataiba.
Lesz ismét a növényszaporítási kísérlet, ahol az érdeklődők szakavatott tanárok segítségével könnyen szaporítható dísznövényekből saját maguk készíthetnek úgynevezett mikroszaporításos tenyészeteket illetve hagyományos szaporítási műveleteket csinálhatnak végig, amit haza is vihetnek. Érdekes lesz bepillantást nyerni a trófeabírálat procedúrájába is. És ha már vadászat, az est folyamán, célzó készségét is bárki kipróbálhatja, a Mezőgazdasági Kar nyílt napjairól jól ismert lézeres lövészeten, egy a természetet hűen imitáló virtuális vadászaton. A programok sora 18 órától kezdődik.
Természetesen az SZTE valamennyi programján ingyenes a részvétel!