
Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter jóváhagyta a nyertes tanyapályázatokat. Az idén első alkalommal, kizárólag nemzeti forrásból meghirdetett 930 millió forintos keretösszegű Tanyafejlesztési Programból összesen 201 pályázó nyert állami támogatást.
69 szervezet, illetve önkormányzat és 132 gazdálkodó jutott pályázati pénzhez. Kiemelt cél a tanyarendszer korszerű megújítása, valamint az ott élők helyzetének, gazdálkodásának támogatása. A pályázatokat a vidékfejlesztési tárca 3 hónap alatt, példaértékű gyorsasággal, és új, egyszerűsített eljárással bonyolította le.
A programra 206 alföldi településről nyújthattak be pályázatokat többek között önkormányzatok, kistérségi társulások, tanyagondnoki szervezetek és gazdálkodók.
A Tanyafejlesztési Program pályázatait rendkívül nagy érdeklődés kísérte mind az önkormányzatok, mind a gazdák részéről. A megadott szeptember 30-i határidőig összesen 441 pályázat érkezett a formai és tartalmi értékelést végző VM Vidékfejlesztési, Képzési és Szaktanácsadási Intézetéhez. A 441 jelentkező közül 290 felelt meg a rendeletben szabályozott jogosultsági követelményeknek. A program sikerét bizonyítja, hogy a 290 pályázó összesen 2 milliárd 81 millió forintra nyújtott be támogatási igényt. Már a kiíráskor sejthető volt, hogy a 930 millió kevésnek bizonyul. Mint látható az igény legalább mégegyszer ennyire lett volna. A Kormány és a Vidékfejlesztési Minisztérium a folytatást preferálja, aminek a jele, hogy a jövő évi költségvetés tervezetében az ideinél nagyobb összeg, 1,5 milliárd forint szerepel erre a célra. Sőt, a most nem nyert pályázók is újra beadhatják a kérelmet.
Közülük 152-en tanyagazdaságok fejlesztésére adtak be kérelmet, emellett kiemelten népszerű volt a külterületi földutak felújításának és a tanyai termékek piacra jutásának támogatása is.
Idén a jelentkezők két célterületre, a tanyás térségek, települések valamint a tanyagazdaságok fejlesztésére nyújthattak be támogatási igényt.
Az első célterületre főleg önkormányzatok, kistérségi társulások és tanyagondnoki szervezetek. Összesen 149 pályázat érkezett mintegy 1,9 milliárd forintra az első célterület zömében önkormányzati és kistérségi fejlesztéseire. Itt a túljelentkezés közel két és félszeres volt.
A második célterületre 292 pályázatot nyújtottak be mezőgazdasági vállalkozók,kistermelők és őstermelők összesen közel 630 millió forint támogatási igényt megjelölve, tehát a túljelentkezés itt háromszorosnál is nagyobb volt. A legtöbben a gazdálkodási gépek, eszközök fejlesztésére, beszerzésére, az épületek felújítására, építésére valamint állatállomány kialakítására és bővítésére nyújtottak be pályázatot.
Hódmezővásárhelyről három nyertes pályázó van, ők összesen 5 és félmillió forinthoz jutottak.