
Körülbelül 2 millió embert érintenek a parlagfű és más allergén növények okozta gondok, és az elmúlt időszakban nem történt áttörés a probléma megoldásában.
A parlagfű fertőzöttség online, illetve e-mailen keresztül történő bejelentésének hatásosságára jó példa, hogy a néhány napja egy budapesti játszótér gyepesített részén összeszámolt 2000 parlagfű tövet, a kerületi polgármesteri hivatal intézkedése nyomán 24 órán belül eltávolították. A fotónkon látható parlagfű fertőzöttség ezúttal nem hanyagság, hanem az újraparkosítás miatt keletkezett. Ettől függetlenül ma még az esetek kilencven százaléka a hanyagság eredménye.
Nemrég írtuk, tavaly októberig a megyében a mezőgazdasági termőterület mintegy 60 %-án, tehát 195.000 hektáron történt ellenőrzés. A Csongrád Megyei Földhivatal a külterületi parlagfű-fertőzésekre vonatkozóan akkor 208 ügyet adott át a megyei Növény- és Talajvédelmi Igazgatóságnak. Ezek együttesen 180 hektárnyi földterületet érintettek. A helyi jegyzők parlagfüves belterületek miatt 13 jegyzőkönyvet adtak át az NTI-nek, ezek összesen 0,3 hektárra vonatkoznak. Független szakértők a Vásárhelyi Híreket azt mondták, minthogy a pollenkoncentráció az előző évekhez képest az országban sehol sem csökkent, Csongrád megyében több parlagfüves mezőgazdasági területnek kell lennie, mint amennyit a Földhivatal bemért.
Amennyiben a hatóság július 1-je után bimbózó vagy virágzó parlagfüvet talál, bírságot szab ki, ami 15 ezertől 5 millió forintig is terjedhet. Attól függ, mekkora a fertőzött terület illetve, hogy kül- vagy belterületen van.
Egy névtelenséget kérő gazdálkodó mondta nemrég: „A milliós bírság csak kamu, a valóságban az átlagos földvédelmi bírság hektáronként 15 ezer forint körül van, ami megegyezik az egyszeri kaszálás munkadíjával. Tehát ha van egy 1 hektáros parlagfüves földem és netán lebuknék sem vészes. Ha évente legalább 3 alkalommal kaszálnék ennek a többszörösét költeném el.”
Hogy ez a hozzáállás megváltozzon, szemléletváltásra és kormányszintű összefogásra lenne szükség, amelyről június 14-én a Parlament Vadásztermében, az Országgyűlés Fenntartható Fejlődés Bizottsága a Magyar Allergiaszövetséggel és a Magyar Növényvédelmi Társasággal közös szervezésben tartott megbeszélésen Jávor Benedek (LMP), az Országgyűlés Fenntartható fejlődés bizottságának elnöke is beszélt megnyitójában: „Becslések szerint a magyar lakosság 20 százalékát, körülbelül 2 millió embert érintenek a parlagfű és más allergén növények okozta gondok, és az elmúlt időszakban nem történt áttörés a probléma megoldásában.”
A parlagfűvel fertőzött területek felszámolásával igyekezni kell, mert a gyomlálást július végéig kell elvégezni, ugyanis a virágzás előtt a parlagfűnek még nincs allergizáló hatása. A virágzás alatt (augusztusban és szeptemberben) azonban az allergiára hajlamosaknál komoly tüneteket válthat ki a parlagfű: kezdetben tüsszögés, orrfolyás, szemviszketés jelentkezik, ami később nehézlégzéssel, köhögési rohamokkal, fulladásos, asztmás tünetekkel folytatódhat. Különösen fontos, hogy a gyermekeket megóvjuk a parlagfű pollenje által okozott betegségektől.
A Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület évek óta fenntart egy telefonos és online bejelentési lehetőséget. Praktikus okokból elsősorban a városok belterületi részein tapasztalható elhanyagolt, parlagfűvel fertőzött területet érdemes bejelenteni. Ezt azután továbbítják az illetékes hatóságok felé. Bejelentés tehető a Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület adatlapján ITT, vagy telefonon, a 36-80-204355 számon, illetve emailben a parlagfu@chello.hu -ra.
Nézze meg hány bejelentés volt 2011-ben és 2012. június 30-ig ITT!
Magyarország parlagfű fertőzöttsége. Piros = erős