
Czunyiné Bertalan Judit köznevelési államtitkár mai bejelentése szerint tovább emelkednek a pedagógusbérek. A szakmai szervezetek ezt másképpen látják.
Tovább emelkednek a pedagógusbérek, erről Czunyiné Bertalan Judit köznevelési államtitkár beszélt az MTI-nek adott év végi interjúban.
Az államtitkár többek között beszélt arról, hogy a 2014. szeptember 1-jei, minden pedagógust érintő alapilletmény-emelést követően január 1-jétől több mint 22 ezer pedagógus léphet sikeres minősítése eredményeképpen Pedagógus II. vagy a Mesterpedagógus fokozatba. Emellett a pedagógus-életpályához tartozó béremelés 2015. szeptember 1-jétől vonatkozik azokra a nevelő-oktató munkát segítőkre - például pedagógiai asszisztensekre - is, akik rendelkeznek pedagógus szakképzettséggel. Kiemelte: a 2015-ös költségvetésben pedagógusbérekre 38 milliárd forinttal több jut, mint 2014-ben.
Ugyanakkor az eduline becslései szerint februártól havonta 3-6 ezer forintot buknak a pedagógusok azzal, hogy a parlament rábólintott a 2015-ös költségvetésre, és ezzel együtt elválasztotta a tanárok, tanítók és óvodapedagógusok bértábláját a mindenkori minimálbértől. Ezzel a vetítési alaphoz kötik a pedagógusok illetményalapját. A legtöbb pénzt a legidősebb pedagógusok bukják.
Hoffmann Rózsa korábbi köznevelési államtitkár távozása előtt többször elmondta, hogy 2014-ben háromszor is emelik a pedagógusok bérét. 2014. februárban a minimálbér emelése, októbertől a pedagógus-életpályamodell bevezetése, 2015. februárban pedig a várható újabb minimálbér-emelés miatt növekedhetett volna a bérük.
2015-től azonban az úgynevezett vetítési alapból számolják ki a pedagógusbéreket, ami jövőre 101 500 forint lesz, pontosan annyit, mint a 2014-es minimálbér.
Ezt nehezményezi még a kormány által létrehozott Nemzeti Pedagógus Kar elnöke is, aki az ország legjobb gimnáziumainak igazgatóival együtt levélben tiltakozva azt kifogásolja, hogy elszakítanák a mindenkori minimálbértől a pedagógus-bértáblát. A tiltakozásban az igazgatók, köztük a pedagóguskar elnöke azt is sérelmezik, hogy a szakma érdekvédő szervezeteit, köztük az épp az egyeztetésekhez létrehozott Nemzeti Pedagógus Kart kihagyták az előkészítésből. A pedagóguskar megalakulásakor Balog Zoltán miniszter azt kérte a kartól, figyelje, ellenőrizze, mérje fel a problémákat, tegyen javaslatot a megoldásra és legyen érdemi tárgyalópartner. Ugyanezen alkalommal Czunyiné Bertalan Judit köznevelési államtitkár partneri viszonyt ígért a karnak.
(December 29-én aláírták a jövő évi bérmegállapodást, a minimálbér 105 ezer forint lesz - írta az MTI.)