
A magyar középiskolások háromnegyede még soha nem fizetett internetes letöltésért, 78 százalékuk mégis törvénytelennek ítéli meg a fájlmegosztó oldalak használatát - derül ki a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) legfrissebb kutatásából, amelynek eredményeit november 25-én juttatta el az MTI-nek.
A friss kutatás adataiból kiderült, hogy a középiskolások 58 százaléka gondolja jelenleg úgy, hogy jól azonosítható az interneten a legális és az illegális tartalom. A megkérdezettek 60 százaléka büntethetőnek tartja a szerzői művek (zene, film, könyv) engedély nélküli másolását és terjesztését. Ennek ellenére csak minden második diák törekszik arra, hogy törvényes úton szerezze be a fogyasztani kívánt tartalmakat, és ennél valamivel magasabb azok aránya (56 százalék), akik a korábban letöltött tartalmak utólagos megvásárlására sem hajlandók.
Az interneten elérhető tartalmak közül változatlanul a zenék és a filmek a legkeresettebbek (88, illetve 82 százalék), játékokat pedig a diákok 42 százaléka keresi. Utóbbinál jelentős nemek szerinti eltérés tapasztalható: míg a férfiak körében ez az arány 63, addig a nőknél csak 21 százalék. A filmeket kereső diákok 43 százaléka egyaránt alkalmazza a streamelés (egyidejű, folyamatos adatátvitellel nézés) és a letöltés technikáit, ugyanakkor az utóbbi forma fokozatos háttérbe szorulását jelzi, hogy a 2011-es 78-ról idén 63 százalékra csökkent a filmeket letöltő diákok aránya.
A streamelt filmek elsődleges forrásai a nagy videómegosztó portálok, amelyeket a diákok 75 százaléka vesz igénybe. 2011-hez képest az ismert ingyenes videómegosztók (például Youtube, Inda) látogatottsága 56-ról 75 százalékra nőtt a streamelők körében, míg a filmekre szakosodott, ingyenes oldalaké 78-ról 70 százalékra csökkent. A streaming útján történő zenehallgatásban szintén a Youtube tölt be domináns szerepet (90 százalék), ugyanakkor optimizmusra ad okot a HENT szerint, hogy az idén megkérdezett diákoknak már 12 százaléka hallgat zenét szakosodott fizetős oldalakon, ami 2011-ben még mindössze egy százalék volt.
Arra nem tér ki a közlemény, hogy a fiatalok anyagi helyzet mennyire befolyásolja az engedély nélküli, illetve szerzői jog alá eső szoftverek, játékok, zenék, filmek letöltésének a számát, mennyiségét.