
Dömötör Mihály fotóművész a 2010-ben Hódmezővásárhelyen rendezett Szórtfény című kiállításán kijelentette: „Nyugdíjba vonulásom kapcsán boldog vagyok. Úgy érzem, most több időm lesz magamra és a további alkotásra.” Ezzel a kijelentésével szembesítettük, annak apropóján, hogy pénteken ünnepélyes keretek között a Móra Ferenc Múzeumban átadták neki az idei Tömörkény díjat.
„Az elmélet a gyakorlattól kissé távol került egymástól. Igaz szerelemből de azóta is egyfolytában dolgozom”- mondta a fotográfus. „A könnyelmű kijelentésem óta eltelt egy évben 2679 műtárgyat fényképeztem.”
Hatvanadik születésnapján, a művész Dömötör János múzeumigazgató édesapja által megálmodott kiállítóhelyen, az Alföldi Galériában mutatta be 165 képét, amelynek többsége a városhoz kötődik. Amint azt a művész a Vásárhelyi Híreknek elmondta, számára az a kiállítás azért volt jelentős, mert március 13-án, a tárlat a megnyitóján Hódmezővásárhely városa Signum Urbis Honorantis címmel tüntette ki. A város megbecsülését érezte a kitüntetéssel. A Tömörkény-díj pedig a Móra Ferenc Múzeumban munkában töltött 31 évet értékelte.
Dömötör Mihálynak a szegedi Móra Ferenc Múzeum elismerését december 16-án adták át a Tisza-parti városban.
Az 1866-tól 1917-ig élt író, újságíró, néprajzkutató, régész, múzeum- és könyvtárigazgató Tömörkény Istvánról elnevezett díjat 1994-ben ítélték oda először, az elismerést – amelyet minden év decemberében Tömörkény István születésnapjára emlékezve adnak át – Trogmayer Ottó akkori múzeumigazgató alapította.
A munkatársak szavazatai alapján a megyei múzeumigazgató által odaítélt díj célja "a tudományos munka ösztönzése, elismerése és a múzeumi szervezeten belüli reális értékrend kialakulásának előmozdítása".
Az idei díjazott, Dömötör Mihály fotográfus 1980 óta dolgozik az intézménynél. Ahogy Fogas Ottó múzeumigazgató pénteki méltató beszédében elmondta, a szakember az ország egyik legjobb tárgyfotósa. Minden, a múzeum által megjelentetett kiadványban jelen vannak képei, amelyeket önálló kiállításokon is számtalanszor láthatott már a közönség.
Dömötör Mihály képei több mint háromszáz kötetben szerepelnek. "A felvételeket nemcsak diákon őrzöm, hanem a lelkemben is, ráadásul még fizetést is kaptam" – mondta vásárhelyi Tömörkény-díjas fotós.