BulvárKashgar, rizses hús, hímzett csizma, szerelmes dal…

2016. október 17., hétfő
 

A vásárhelyi származású Eifert János újabb fotós kalandját osztja meg olvasónkkal. Fotói az ujgurok életét mutatja be. 

 

 

 

Fotók: Eifert János és Olasz Ági 

 

 

 

Különös találkozó zajlott a Nógrád megyei Szalmatercs község közösségi házában, október 15-én.  Távolról érkezett vendégek vettek részt Eifert János fotóművész kiállításának megnyitóján. A népviseletbe öltözött ujgurok anyanyelvükön köszöntötték Eifert Jánost, s hallgatták meg élményeit hazájukról és tekintették meg az ujgurok életéről szóló fotókiállításának anyagát.

 

A művész egy nemzetközi fotós csapat tagjaként, a Kínai Fotográfusok Társasága meghívására járt Kínában, az ujgurok földjén. A Taklamakán sivatag, Kashgar, és a Tarim-medence izgalmas vidékére ritkán jut el magyar fényképész.

 

Eifert János rövid tárlatvezetésre invitálta a megnyitón megjelent vendégeket és a képeihez kapcsolódóan elmondta: „Az ujgurok Nyugat-Kínában, a hatalmas kiterjedésű Hszincsiang (Xinjiang) tartományban élnek, az ősi Selyemút mentén, ahol Európa, Ázsia és Oroszország találkozik. Névleg autonómiában. Hatezer éve. Őseik között a hunokat is számon tartják. A sámánizmust gyakorolták. És hogy még jobban bosszantsanak egyes tudósokat, mentéjükön még a tulipán is fellelhető. Egyik kedvenc ételük a dapandzsi, amelyet ha valaki megkóstol, soha nem felejti el. Egyfajta átmenet a pörkölt és a paprikáscsirke között. Tartozékai: a csirke, hagyma, fokhagyma, édes zöldpaprika, a bogyiszlóihoz hasonló erős paprika, krumpli, római kömény, őrölt szecsuáni bors, olaj, szójaszósz és – igen – sör, noha a legtöbb ujgur muzulmán. Az ujgurok hazájukat Kelet-Turkesztánnak nevezik. Nyelvük a türk nyelvcsaládhoz tartozik. A vendégszerető, családközpontú nép kultúrája tele van zenével, tánccal. Hagyományszeretetük közmondásos.
Ma mintegy húszmillió ujgur él világszerte. Ebből mintegy 8 millióan maradtak még hazájukban. A kínaiak mindent megtettek és megtesznek a terület erőszakos asszimilációjáért.

 

Az ujgurok egyik ága korábbi birodalmuk szétbomlása után 840-ben Kelet-Turkesztánban telepedtek le, ez a terület a híres Selyemút révén már az ókorban is fontos kereskedelmi csomópont volt. Az ujgurok több vallást is gyakoroltak. Eleinte buddhisták voltak, ezt igazolják a máig fennmaradt buddhista templomok és kolostorok. A 10 században főleg török hatásra felvették az iszlám hitet. Kínai források szerint az ujgurok már ebben az időszakban is híres gyógyítók voltak, az akupunktúrát is ők fedezték fel. Jártasak voltak az építészetben, a művészetekben és a zenében. Magas szintű volt írásbeliségük Még a legegyszerűbb foglalkozású ember is tudott írni és olvasni. Az ujgurok már évszázadokkal Gutenberg előtt ismerték a könyvnyomtatást.

 

A nomád népek közül egyedül a magyarokat tekintik rokonaiknak. Az ujgurok eredetileg Mongóliában éltek, elődeik tagjai lehettek a hunok által ismert törzsszövetségnek. Ezt a helyiek is igazolják, az ujgur falu lakói egymás után sorolják az általunk is ismert szavakat.”

A diaporámás előadás után az ujgur vendégek adtak zenés műsort. Eifert János elmondta, hogy sok hasonlóságot fedezett fel a magyarok és az ujgurok szokásai, öltözködései, ételei között. Mintha otthon lett volna, úgy érezte magát náluk. A kiállítás képei közt szerepel például egy hímzett női csizma. Mintha palócok, vagy matyó asszonyok hímezték volna… Egy anya, épp ugyanúgy tartja kicsiny gyermekét karjaiban, ahogyan itt nálunk szokás.  A dalok is, amelyek elhangoztak, egy rokon nép igaz dalai voltak. Az Ujgur Autonóm Terület Kína legnyugatibb és legnagyobb tartománya. Nevének eredeti jelentése: új határvidék. Az ujgurokkal való rokonságot Dr. Horkovics-Kováts Péter fejtegette a rendezvényen: „A nomád népek közül egyedül a magyarokat tekintik rokonaiknak. Az ujgurok eredetileg Mongóliában éltek, elődeik tagjai lehettek a hunok által ismert törzsszövetségnek.”

 

Az ujgurok – amikor épp nem zenéltek – a közösségi ház konyhájában népi ételüket főzték. Mit is? Rizses húst.  Csak éppen nem csirkével, vagy sertéshússal, hanem marhával. 

 

Olvassa el ezt is!

Egy évszázad száz műtárgy tükrében

Egy évszázad száz műtárgy tükrében

Az év vásárhelyi könyvszenzációjának ígérkezik a napokban bemutatott '100 év - 100 műtárgy' című fotókkal gazdagon illusztrált reprezentatív album.
Jó helyezés a világ legjobbjai között

Jó helyezés a világ legjobbjai között

A kétszeres Magyar Bajnok vásárhelyi-szentesi páros képviselte Magyarországot Moldáviában, a Junior II. Latin világbajnokságon.
A szezon meccsének is beillő találkozó volt

A szezon meccsének is beillő találkozó volt

Kétszeri hosszabbításba torkolló mérkőzést játszott egymással a Vásárhelyi Kosársuli és a Veszprém április 11-én este a Hódtói Sportcsarnokban.
Választás 2024 - Grezsa István

Választás 2024 - Grezsa István

Április 11-én délután Hódmezővásárhelyen bejelentették, hogy Grezsa István indul a Fidesz-KDNP színeiben polgármesterjelöltként.
 

És ezt már olvasta?

Tömeg, jó hangulat - igazi majális fíling
Tömeg, jó hangulat - igazi majális fíling A cikk címét az április 30-án délután, este kilátogatóktól idéztük. A régi időket idézte a vásárhelyi önkormányzat által szervezett Népkert majálisa. Képekkel.
 
Már nincs messze az 5. hely
Már nincs messze az 5. hely A kérdés az volt a Hódtói Sportcsarnokban, hogy ki játszhat majd az 5. helyért az NB I/B Zöld csoportjában.
 
Lelkes amatőrök, profi cuccok
Lelkes amatőrök, profi cuccok Április 27-én délelőtt a Hódmezővásárhelyi Rádió Klub börzét rendezett, amelyre több, mint 100 kiállító érkezett az ország több pontjáról.
 
Szúnyoggyérítés Vásárhelyen
Szúnyoggyérítés Vásárhelyen Elindult a központi szúnyoggyérítés, amelyet évek óta a katasztrófavédelem irányít, de az önkormányzat is végeztet szúnyogírtást, szükség szerint többször is egy szezonban.
 
Kazinczy-érmes lett a vásárhelyi Szántó Emese
Kazinczy-érmes lett a vásárhelyi Szántó Emese A Kazinczyról elnevezett „Szép Magyar Beszéd” versenyt, amely az eltelt hat évtized során országos mozgalommá vált.
 
Vásárhelyi lett idén az Év tűzoltója
Vásárhelyi lett idén az Év tűzoltója Április 26-án az Országos Rendőr-főkapitányság székházában a rendőrség és a tűzoltók  védőszentjének napjáról.
 
Adatgyűjtés applikációkon keresztül: valóban aggódnunk kell?
Adatgyűjtés applikációkon keresztül: valóban aggódnunk kell? A telefonos alkalmazások felhasználói viselkedést követő algoritmusai még mindig kevésbé ismert területnek számítanak.