
Február 23-án tartotta éves beszámolóját a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara Hódmezővásárhelyi Városi Szervezete.
A rendezvényen jelen volt Nemesi Pál a CSMKIK elnöke is, aki a megyei kamara 2010. évi munkájáról és gazdálkodásáról tartott érdekes előadást.
A gazdasági helyzetről, és az elmúlt évben Hódmezővásárhelyen végzett munkáról Hampel Tamás elnök számolt be. Hampel Tamás a beszámolóját azzal a megállapítással kezdte, hogy a 2010-es év a küzdelmek és a remény éve volt, mind a vállalkozások, mind a vásárhelyi szervezet számára. Az első negyedévben ráadásul újra kellett gondolni Hódmezővásárhely helyzetét és szerepét a megyei kamarai rendszerben, tekintettel a felmerülő alapszabály-módosításra. Kedvező hírrel szolgált arról, hogy a néhány évvel ezelőtti tagszám csökkenését az elmúlt évtől ismét emelkedés váltotta fel. A város vállalkozásainak, így az átlagosnál magasabb a kamarai tagsága, amire azonban rá is kell szolgálni.
Tapasztalható ugyanekkor, hogy a tagok egyre több és egyre bonyolultabb ügyben várják a kamara segítségét, aminek azonban nagyon nehéz a jelenlegi feltétek mellett megfelelni. Emellett rendkívüli mértékben nőtt a Széchenyi kártyát igénylők száma, ami súlyos terhelést ró a szervezet adminisztrációjára.
Hampel Tamás véleménye szerint a kötelező kamarai tagság lehetséges bevezetésével összefüggésben meg kell erősíteni először a kamara személyi és dologi erőforrásait, ehhez biztosítani szükséges előzetesen a forrásokat, hiszen ezek hiányában a kamara nem tudja a vállalkozók által joggal elvárt, továbbá az állam által rábízott feladatokat ellátni. Ugyanakkor felhívta arra is a figyelmet, hogy bármit is sikerül a kamarának elérnie, az szinte mindig, valamennyi vállalkozás számára haszonnal jár, és nem csak a kamarával azonosuló, a tagdíj befizetését vállaló tagság érdekeit szolgálja, márpedig ez nagy igazságtalanság.
A szervezet az elmúlt évben több javaslattal is élt a gazdaság működését, fejlődését nehezítő jogszabályok megváltoztatását illetően, mert nem csak a pénz hiánya hat fékezőleg a piacra.
A helyi önkormányzattal a kamara jó kapcsolatra törekszik, véleményt alkotva mindazon kérdésekben, amelyek a helyi gazdaságot érintik. Különösen sok egyeztetésre volt szükség a helyi adórendeletek megalkotása előtt. Itt ugyan érdemi áttörést nem sikerült elérni, de a leginkább nehéz helyzetű mikrovállalkozások egy bizonyos köre számára önkormányzati pályázati lehetőségek megnyitásával próbálják azok fennmaradását biztosítani.