


Kajári Gyula grafikusművész kerámiáiból nyílt kiállítás a Nagy Sándor utcai Művészeti, Kutatási és Oktató Központban. Az alkotót az egykori majolikagyár tervezőjeként is számon tartják, így az általa készített egyedi alkotásokat ismerheti meg most a közönség.
Egy Veszprém megyei kis faluban, Ősiben született 1926-ban. Gyötrelmes gyerekkori élményekkel indult. Apját nem ismerte, anyja 1935-ben nem vállalta tovább a nevelését, menhelybe adta, ahonnan különböző családoknál helyezték el, a lelencek hányatott sorsa jutott osztályrészéül.
„Az elődeim mind földhözragadt, szegény emberek voltak, napszámosok, részes aratók, akik az egy-két hold földjükből bizony csak nehezen tudtak megélni.....Ebből a világból dobott föl a sors, innen indított útnak, és később iszonyatos hányódások, nélkülözések árán értem csak el az életem célját. Hosszú, keservesen hosszú volt az út odáig!"-írja emlékirataiban.
Veszprémben egy kórházi ápolónő fedezte fel rajztehetségét, s ennek köszönhetően került a Herendi Porcelángyárba vésnöktanoncnak. Hihetetlen energiával, akarattal tanulta a szakmát, s mellette pótolta elmaradt iskolai tanulmányait is. Rendkívüli tehetségének és szívós szorgalmának köszönhetően 1948-banfelvették az Iparművészeti Főiskolára, 1949-1953 között pedig a Képzőművészeti Főiskolán tanult Ék Sándor és Konecsni György tanítványaként. Grafika szakon szerzett diplomát 1953-ban.
Hódmezővásárhelyen, az alföldi népi kerámia és a magyar festészet egyik központjában telepedett le 1954-ben. Az itteni Majolikagyár tervezője volt 1955-1959 között.
Rajzai szinte kizárólag egyedi grafikák. Eszközei a szén, a kréta, a pasztell. Ritkán fametszeteket is készített.
A hódmezővásárhelyi múzeumban 1972-ben megrendezte a Majolikagyár jubileumi kiállítását és megírta a gyár történetét. Álmát, egy kerámiamúzeum létrehozását, nem tudta valóra váltani. Érdekes kísérletbe kezdett 1975-1978 között. Kerámia edényekre rajzolta, komponálta kedvelt témáit.
Hódmezővásárhelyen a Nagy Sándor utcai Művészeti Kutatási és Oktatási Központban nyílt kiállításon különlegességeket láthat az érdeklődő, ahogy a megnyitón Fecske András művészeti író fogalmazott: - Az a népi szellemiség, ami a vásárhelyi kerámiának volt, őt is megérintette, mert tulajdonképpen ő is ugyanabból a közegből jött. Próbálta a saját grafikai világát rávinni a majolikára és ez sikerült is. Unikum volt a magyar művészet történetében, mert egy grafikai szellemiséget át tudott helyezni egy másik művészetbe.
Kajári Gyula alkotásait november 20-ig, hétfőtől- péntekig 10 és 16 óra között lehet megtekinteni a Nagy Sándor utcai Kerámia Központban.