




Április 20-án zárókonferenciával ért véget a „Válaszutak- Válassz utat! bűnmegelőzési projekt, a Hódmezővásárhelyi Rendőrkapitányság szervezésében, amelyre a Belügyminisztérium 3 millió forinttal támogatott.
Fotók: VH
A projekt keretén belül került megszervezésre az Ovi- Zsaru program, Rendőr Robi és Rosszcsont Ricsi segítségével, a Biztonságos Vásárhelyért Program II. pillérét képező utcakapitányi rendszer analógiájára létrehozott „Diák- Zsaru” program, a Hódmezővásárhelyi Kistérség általános iskoláinak 8. osztályos tanulói számára tartott prevenciós előadások, a Prevenciós Médiatárhoz való csatlakozás, valamint az iskolakerülő, csellengő diákok kiszűrése.
Dr. Rádi Norbert rendőr alezredes a Hódmezővásárhely Rendőrkapitányság vezetője a projektzáró konferencián tartott köszöntőjében kifejtette, hogy az elmúlt pár évben rohamszerűen megugrott a fiatalkorúak által elkövetett bűncselekmények száma, így e programmal azt a célt tűzték ki, hogy megóvják a devianciák hatásaitól a fiatalságot, valamint ellensúlyozzák a családi normakövetés, és közvetítés hiányát csoportmunkák és önismereti képzések segítségével.
A konferencián a vásárhelyi iskolák vezetői, önkormányzati és rendőrségi szakemberek is betekintést nyerhetett az elmúlt pár hónap programjába: megismerkedhettek a „Diák- Zsaru” és „Ovi- Zsaru” programokkal, megtekinthették a „Válaszutak” című prevenciós kisfilmet, továbbá a kortássegítő résztvevői ünnepélyes keretek közt, átvehették a projekt sikeres abszolválását igazoló okleveleiket.
Vásárhelyi Hírek: Így a projekt lezárulásával, sikeresnek és a reményeket beváltónak mondhatóak az eredmények?
Rádi Norbert rendőr alezredes: Úgy gondolom, hogy a 2011 szeptemberétől megkezdett „Válaszutak- Válassz utat!” programunk eltelt pár hónapja igen eredményes volt, mellyel a célunk az volt, hogy egy fenntartható, tovább folytatható programsorozatot hozzunk ide Hódmezővásárhelyre, és a fő célunk az volt természetesen, hogy a fiatalokat célozzuk meg, hiszen a „Biztonságos Vásárhelyért” program keretein belül a lakossághoz már eljutottunk, így a lakossággal folyamatos kapcsolatban vagyunk, de az iskolákhoz még nem sikerült kellő mélységben eljutni.
Ez a program lehetőséget ad. Ahogy az „Ovi- Zsaru” képzés, a „Diák- Zsaru” képzés, amely hódmezővásárhelyi specialitás, kortásképzésen alapul, úgy a prevenciós médiatárnak a megszerzése, illetve a csellengők kiszűrése, mind egy olyan programelem, megfelelő technikai háttérrel, megfelelő tudással későbbiekben eredményesen továbbfolytatható.
És én úgy gondolom, hogy ez a program mutatott rá arra, hogy így összefogva az oktatási intézmények, a rendőrség, a kapcsolatközpont, a szociális ellátó hálózat, a gyermekjóléti szolgálattal együtt talán tudunk a jövőben eredményeket elérni, felmutatni.
VH: Tervezik-e a projekt folytatását, ha lehetőség nyílik, illetve túl szeretnének-e nyúlni a kistérségen, akár összefogva más rendőrkapitányságokkal?
R.N.: Úgy vélem, akkor van értelme ennek a jópár hónapos projektnek, ha később - még ha anyagi ráfordítás nélkül is -, tarthatóvá válik, s úgy gondolom mi erre lehetőséget adtunk, ezt megvalósítottuk. Az, hogy országos vagy megyei szinten ez elterjesztésre, megvalósításra kerüljön, természetesen rajtunk túlmutató kérdés és feladatkör, amennyiben megfelelő eredményeket tudunk felmutatni a program kapcsán, akkor nem kizárt, hogy lehetőség lesz arra, hogy akár megyei, akár országos szinten a program elemei ismertté váljanak, és segítséget nyújtson a fiatalkori bűnmegelőzésben.
VH: Nyomon követik-e a programban résztvevő gyerekeket a későbbiekben?
R.N.: A nyomon követés kompetenciák és felmérő tesztek révén megoldható. Visszamenőleg tudjuk majd tesztelni, hogy milyen irányban fejlődött az önismeretük, a személyiségük, és, ha szélesebb körben folytatunk tesztes vizsgálatot, akkor azt is meg tudjuk állapítani, hogy a kortásképzésnek milyen formában nyilvánult meg a hatása. Erre jelenleg az idő rövidsége miatt nem volt lehetőség. Egyfajta alapkőletétel volt ez a pályázat, ez a projekt. Erre lehet a későbbiek során majd építkezni.
VH: Mit gondol, ez a program segítséget nyújthat a látens fiatalkori bűnelkövetések napvilágra kerülésében?
R.N.: A kortássegítő „diákzsaruk” segítségével nem csak a látens bűnelkövetők felkutatására, hanem alapjában véve a bűnelkövetés megakadályozására is alkalmasnak vélem.
Hiszen, ha tudják, milyen következményekkel jár a lopás, a testi sértés, a garázdaság, és miért azok a büntetési tételek amelyek és milyen következményekkel járnak ezek a tettek, akkor már megelőzhető az elkövetés. De ezt majd az idő tudja igazolni. Úgy gondolom, ha már 1-2 fiatalkorút vissza tudtunk tartani, vagy megóvtuk attól, hogy áldozattá váljon, akkor már eredményes volt ez a projekt.