
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) nem vár tovább a köznevelési reformra, hanem a 2015 szeptemberében a fennhatósága alá kerülő szakképzésben szerkezeti változásokat vezet be.
A szakközépiskolákat szakgimnáziumoknak nevezik át, ahol 4+1 évfolyam lesz, az ötödik év végén technikusi végzettséget szerezhetnek az érettségizett fiatalok. A szakiskolák neve szakközépiskolára változik, ahol hároméves képzés után kétévnyi, érettségire felkészítő évfolyam is lesz. Egyelőre nem ismert, milyen metódus alapján szeretné az NGM az általánosból többnyire gyenge tudással kikerült és a szakiskolákban a közismereti képzést nélkülöző diákokat két év alatt, rohamtempóban eljuttatni az érettségiig. Erre kínálna megoldást az alapképzés kilenc évfolyamra bővítése.
Hódmezővásárhelyen jelenleg a Csongrád Megyei KLIK-hez tartozó három szakképző, a Corvin Mátyás, a Kalmár Zsigmond és az Eötvös József Szakképző kerül az NGM fenntartásába. Mint arról írtunk, több egyébb változással próbálja a kormány a szakmai képesítés irányába terelni az általános iskolát bejejező diákokat. Például, bővül a szakiskolai ösztöndíjrendszer. Már a következő tanévben több szakmában jár majd a havi 10-30 ezer forintos összeg. A támogatást azok kaphatják, akik nappali tagozatosok és első szakképesítésüket szerzik. Az átalakítással a jelenleginél több diák juthat majd rendszeres anyagi támogatáshoz. A rendelet szerint a 2015/2016-os tanévről az ösztöndíjjal támogatott hiányszakmák száma megyénként tízről tizenkettőre emelkedik.
Visszaállítanák a gyakorlati oktatásvezetői munkakört, az iskolai rendszerben pedig megerősítenék a szakoktatói szakmát, ezzel együtt a tanárképzésbe kötelezően beleépítenék a felnőttképzési tartalmat - nyilatkozta nemrég Czomba Sándor, a szakképzésért és munkaerőpiacért felelős államtitkár.