
Valószínű idén még több fiatal megy dolgozni, mert azzal, hogy csökkentek a felsőoktatásban az ösztöndíjas helyek, többen lesznek, akik munkával akarják előteremteni az önköltséget, vagy legalább is egy részét.
A nyári munkában már járatos megkérdezett hódmezővásárhelyi fiatalok nagy része a Fürge Diák Iskolaszövetkezettel áll szerződésben. Az országban két megye kivételével mindenhol, így Szegeden is irodát működtető szövetkezet Dél-alföldi, elsősorban Békés-, Csongrád megyei munkakínálata minden évben például a címerezés. Honlapjuk szerint az idén is június közepén induló 8-10 órás kukorica címervirágzat eltávolítás munkáért 604 Ft-t ígérnek. Aki már volt, az tudja, hogy minél alacsonyabb a testmagasság, annál nehezebb a munka.
Persze ez csak egy a sok iskolaszövetkezet és munkakínálat közül.
A diákmunka igazi beindulása három hét múlva, a tanév végén, azaz június közepén kezdődik, de akkortól akár már dolgozhatnak is a diákok, ha időben regisztrálnak. A munkakínálat sokrétű: a szórólaposztástól, a gyártósori összeszerelési munkán, csomagoláson, szállodai kisegítésen, árufeltöltésen és gyümölcsszedésen át a pénztárosig terjednek a megpályázható állások.
A fiatalok számára talán legfontosabb kérdés, hogy mennyit kereshetnek. A minimum bruttó 604 forintot óránként.
Ez a minimum, és a megkérdezett vásárhelyi fiatalok is megerősítették, hogy nyáron jellemzően nem is adnak ennél többet a cégek, mert tudják, hogy a sok jelentkező.
Aki viszont tud valamilyen idegen nyelvet, vannak számítógép-kezelői ismereti, jogosítványa, nagyobb eséllyel kap munkát. Azt is „szeretik” a szövetkezetek munkaszervezői, ha a velük szerződött diák esetleg év közben is dolgozik, illetve aki a legtöbb munkalehetőséget elfogadja. A rutinosak már tudják, hogy a munkavállaláshoz a személyi irat és diákigazolvány, bankszámlaszám, a 18 éven aluliaknak pedig szülői hozzájárulás szükséges.
Van néhány kitétel, amit fontos udni:
Ha a munkavállaló diák és nem múlt el 18 éves, akkor
– éjszakai munkára, rendkívüli munkaidőben történő munkavégzésre nem kötelezhető
– a napi munkaideje legfeljebb nyolc óra lehet és a több munkaviszony keretében történő munkavégzés munkaidejét össze kell számítani;
– legfeljebb egy heti munkaidőkeretet lehet elrendelni;
– négy és fél órát meghaladó beosztás szerinti napi munkaidő esetén, legalább harminc perc, hat órát meghaladó beosztás szerinti napi munkaidő esetén, legalább negyvenöt perc munkaközi szünetet, és legalább tizenkét óra tartamú napi pihenőidőt kell biztosítani.
További fontos szabály, munkavállaló csak az lehet, aki a tizenhatodik életévét betöltötte, illetve az iskolai szünet alatt – a törvényes képviselője hozzájárulásával – az a tizenötödik életévét betöltött tanuló is, aki az iskola által igazoltan, nappali rendszerű képzés keretében tanulmányokat folytat. A gyámhatóság engedélye alapján kulturális, művészeti, sport-, hirdetési tevékenység keretében a tizenhatodik életévét be nem töltött gyermek is foglalkoztatható.
Körültekintően kell eljárni a munkába álláskor is. Így különösen gyanús lehet, ha a foglalkoztató nem akarja írásba foglalni a munkaszerződést vagy nem ad pontos információt a bérezésről, a munkaidőről, és a szabadságról.
A garantált bérminimum 122.000,-Ft, annak a 18 év feletti munkavállalónak jár, aki legalább középfokú végzettséget, szakképzettséget igénylő munkakörben dolgozik.