
Információink szerint Hódmezővásárhelyen is több száz embert érint a Lombard Lízing tisztességtelen szerződési feltételek megtámadása iránti perben ma délelőtt hozott jogerős ítélet.
Részben megváltoztatta a Szegedi Ítélőtábla dr. Szeghő Katalin vezette polgári tanácsa a Pénzügyi Ismeretterjesztő és Érdek-képviseleti Egyesület (mint felperes) - Lombard Pénzügyi és Lízing Zrt. (mint alperes) között zajló, tisztességtelen szerződési feltételek megtámadása iránti perben az I. fokon eljáró bíróság ítéletét.
A megismételt II. fokú eljárás során az alperes Lombard Zrt. egyes üzletszabályzataiban konkrétan megjelölt általános szerződési feltételek közül összesen 26 pontot vizsgálta a táblabíróság, hogy az I. fokú bíróság helytállóan állapította-e meg az adott általános szerződési feltétel tisztességtelenségét. A II. fokú eljárás tárgyát képező üzletszabályzatok pontjainak mintegy felében értett egyet az I. fokú bíróság megállapításaival, miszerint azok a pontok tisztességtelenek.
Így például kimondta, hogy a Lombard Zrt.-t megillető azon, üzletszabályzatba foglalt jog, miszerint egy felmondás folytán megszűnt lízing szerződés esetén a lízing tárgyat önhatalmúlag lefoglalhassa, tisztességtelen. Ugyancsak tisztességtelen a fizetési késedelemre alapított felmondási jog, valamint a fogyasztók személyi adatait érintő alperesi jogosultságok általános szerződési feltételekben történő szabályozása.
A tisztességtelenek minősített pontok valamennyi, a pénzintézettel szerződéses kapcsolatban álló fogyasztóra nézve érvénytelenek - hangzott el az indoklásban
Ugyanakkor az ítélőtábla nem osztotta az I. fokú bíróság és a felperes azon álláspontját, miszerint az üzletszabályzatok kamat- és árfolyamváltozásokra vonatkozó pontjai nem érthetőek, nem világosak. Az üzletszabályzatok valóban bonyolultak, de az általuk szabályozott szerződéses jogviszonyok is összetettek, hosszú időtartamra vonatkoznak. Utalt arra az ítélőtábla, hogy a hitelt igénybe vevőtől elvárható, hogy a szerződésbeli üzletszabályokkal érintett, leginkább jelentős vagyoni értékre vonatkozó ügylet megkötésekor körültekintően járjon el, a számára nem világos, nem egyértelmű szerződési rendelkezésekre nézve kérjenek magyarázatot, vegyék igénybe szakértő segítségét. Az ítélet jogerős, ellene fellebbezésnek hely nincs.
Mint arról a Vásárhelyi Hírek is beszámolt, a Pénzügyi Ismeretterjesztő és Érdek-képviseleti Egyesület, mint felperes közérdekű keresetben kérte 2013-ban a Lombard Lízing Zrt. által alkalmazott üzletszabályzatok és az ahhoz kapcsolódó hirdetmények egyes pontjai érvénytelenségének a megállapítását arra hivatkozással, hogy azok tisztességtelen szerződési feltételnek minősülnek. A Szegedi Ítélőtábla 2014 márciusában azt állapította meg, hogy a per tárgyává tett üzletszabályzatok közül három 2009. augusztus 1. napjától már nem hatályos, helyükbe új módosított üzletszabályzatok léptek, a már nem hatályos üzletszabályzati feltételek tisztességtelensége nem vizsgálható. Az ügy a Kúriára került, amely II. fokon megismételt eljárást rendelt el.
Az ügy kiemelt jelentőségét az adja, hogy a döntés hatálya minden olyan fogyasztóra kiterjed, aki a megtámadott szerződési feltételekkel kötött szerződést. Ugyanis a kifogásolt szerződési feltételeket, mivel azok általános szerződési feltételek, az alperes senkivel szemben nem alkalmazhatja.